Zamknij

Afganistan. Odgłosy rakiet nad Kabulem. Miały uderzyć w lotnisko

30.08.2021 07:04
Kabul
fot. ilustracyjne. AP/Associated Press/East News

Pięć rakiet zostało wystrzelonych na międzynarodowe lotnisko w Kabulu. Pociski miał przechwycić system obrony przeciwrakietowej - podaje Reuters. W stolicy Afganistanu trwa akcja wycofywania ostatnich amerykańskich żołnierzy. 

Odgłosy odpalanych rakiet dały się słyszeć w poniedziałek nad ranem w rejonie Kabulu - informuje agencja AFP powołując się na przebywających na miejscu swoich dziennikarzy. 

- Pięć rakiet zostało wystrzelonych na międzynarodowe lotnisko w Kabulu, ale zostały przechwycone przez system obrony przeciwrakietowej - powiedział w rozmowie z agencją Reutera amerykański urzędnik. Jak dodał, wstępne raporty nie wskazują na straty po stronie armii Stanów Zjednoczonych. 

Kabul. Trwa akcja wycofywania ostatnich amerykańskich żołnierzy

W stolicy Afganistanu trwa akcja wycofywania sił amerykańskich, która ma się zakończyć we wtorek. Jak oświadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken, na miejscu pozostaje jeszcze 300 żołnierzy amerykańskich.

- W tych dniach i godzinach pracujemy bez przerwy, aby ich stamtąd wycofać - powiedział Blinken w wywiadzie dla telewizji ABC.

Jak poinformował Biały Dom, podczas gigantycznego mostu powietrznego, który uruchomiono 14 sierpnia, w przeddzień zajęcia Kabulu przez talibów, z Afganistanu ewakuowano ok. 114 tys. osób, w tym 5500 obywateli amerykańskich.

Ostatnią fazę operacji utrudnił zamach terrorystyczny w rejonie lotniska w Kabulu z ub. czwartku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie Chorasanu (IS - K). Zginęło ponad 100 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 2 brytyjskich. W niedzielę Pentagon poinformował o zniszczeniu przy pomocy drona pojazdu wypełnionego materiałami wybuchowymi, który miał jechać w kierunku lotniska.

RadioZET.pl/Reuters/PAP

C