Zamknij

Zamach w Afganistanie. Rośnie bilans ofiar

Redakcja
24.07.2017 06:50
Zamach w Afganistanie. Rośnie bilans ofiar
fot. screen/Twitter

W ataku terrorystycznym, jaki przeprowadzono poniedziałek rano w zachodniej części Kabulu, zginęło co najmniej 12 osób, a 10 zostało rannych.

Prawdopodobieństwo, że ofiar będzie więcej, jest wysokie – poinformował rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Afganistanu, Nadżib Danish. Wcześniej afgańskie ministerstwo zdrowia podało, że w eksplozji samochodu-pułapki zginęły dwie osoby.

Policja otoczyła część Kabulu, gdzie doszło do wybuchu szczelnym kordonem. Trwa śledztwo.

Nie jest jasne, co było celem ataku. Nie są też znane okoliczności towarzyszące eksplozji – pisze w komentarzu agencja AFP. Przypomina zarazem, że do wybuchu doszło w dzielnicy zamieszkiwanej w większości przez szyitów.

Zobacz także

W ubiegłym roku doszło tam dwukrotnie do ataków na meczety, które miały tragiczne skutki. Do eksplozji doszło podczas ważnych świąt szyickich.

W zamachu przeprowadzonym 11 października zginęło 14 osób, a 26 zostało rannych. W zamachu z dnia 26 listopada na meczet Bakir ul Olum, gdy wierni przygotowywali się do modłów, życie straciło 27 osób, a 35 osób odniosło rany.

Na razie nikt nie przyznał się do poniedziałkowego zamachu. Możliwe, że przeprowadzili go sunnici ekstremiści – sugeruje AFP.

Szyici stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają oni głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

Agencja Reutera wskazuje, że od stycznia br. w Afganistanie zginęło łącznie 1662 osoby. 20 proc. zabitych przypada na Kabul.

Poniedziałkowy zamach nastąpił dwa tygodnie po ataku na meczet w Kabulu, za który odpowiedzialność wzięło Państwo Islamskie. Zginęło w nim 4 osoby – pisze Reuters.

RadioZET.pl/PAP/DG