Zamknij

Talibowie pokazali swój "arsenał" w paradzie. Sowiecki sprzęt i pasy zamachowców-samobójców

03.09.2021 12:35
Parada talibów w Afganistanie
fot. TajudenSoroush/Twitter (screen)

Talibowie w państwowej telewizji afgańskiej pokazali "paradę" zwycięstwa, nagranej w nieznanej lokalizacji. Na propagandowym filmie widać wielką flagę islamskiego emiratu niesioną przez rebeliantów oraz sprzęt, w tym sowieckie wyposażenie wojskowe i ładunki wybuchowe używane przez zamachowców-samobójców.  

Afganistan od 15 sierpnia znajduje się pod kontrolą talibów, którzy po prawie 20 latach znów rządzą w kraju (poprzednio sprawowali władzę w latach 1996-2001). Z końcem sierpnia z Kabulu wycofali się ostatni żołnierze USA, którzy zabezpieczali akcję ewakuacji swoich obywateli oraz afgańskich współpracowników wojsk koalicji. 

Od początku września talibowie świętują "odzyskanie niepodległości", jak sunnici fundamentaliści nazwali wycofanie wojsk koalicji z Afganistanu. Jedno z takich propagandowych wydarzeń pokazała afgańska państwowa telewizja RTA.

Talibowie pokazali swój "arsenał". Afgańczycy oburzeni

Jak podał indyjski serwis informacyjny Theprint.in, na antenie telewizji wyemitowano nagranie z parady talibów w nieokreślonej lokalizacji. Rozpoczynają ją sceny z flagą emiratu islamskiego, którą niosą zamaskowani bojownicy.

Następnie przed trybuną, na której zasiedli prawdopodobnie dowódcy talibów, przejechał "sprzęt" używany przez islamskich fundamentalistów. Wśród nich sowieckie rakiety z wyrzutni BM-1 oraz karabiny maszynowe PK/PKS.

Talibowie pokazali również kamizelki wypełnione materiałami wybuchowymi, które używają zamachowcy-samobójcy. Do materiału wideo dołączone były napisy w języku angielskim - również część prezentowanego sprzętu była w nim podpisana.

"Niepokojące nagranie na antenie państwowej telewizji, przedstawiające arsenał talibów przedstawiający, w tym kamizelki zamachowców-samobójców, bomby samochodowe i ładunki przydrożne. Śmiertelna broń dla talibów, ale w ciągu ostatnich 20 lat zamordowali nią tysiące afgańskich cywilów, w tym kobiety i dzieci" - komentował wideo na Twitterze Bilal Sarwary, afgański dziennikarz.

"Bomby samochodowe, miny lądowe, kamizelki samobójców i rakiety. Talibowie paradowali ze swoim sprzętem wojskowym, którym zabili i zranili tysiące niewinnych Afgańczyków. (...) Oglądanie tych rzeczy przypomniało mi o bliskich, które straciłem z tej broni" - napisał na Twitterze Omaid H. Sharifi, afgański aktywista na rzecz praw człowieka.

Eksperci w ostatnich tygodniach wskazywali, że talibowie zmienili taktykę komunikacyjną. Chętnie korzystają z mediów społecznościowych, gdzie publikują swoje propagandowe materiały, oraz nie unikają rozmów z dziennikarzami, także zachodnich mediów. 

RadioZET.pl/Theprint.in