,

Wybuch paniki na lotnisku w Kabulu. Zginęło co najmniej siedem osób

22.08.2021 11:27

Afganistan. W napierającym tłumie, próbującym dostać się na lotnisko w Kabulu, zginęło siedmiu afgańskich cywilów - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony i dodało, że warunki na miejscu są "niezwykle trudne".

Wybuch paniki na lotnisku w Kabulu. Zginęło co najmniej siedem osób
fot. Mandatory Credit: Victor Mancilla / US Marine Corps /CNP /MPI /Capi

Afganistan. Jak podała agencja AP, wśród osób zgromadzonych w okolicach lotniska w Kabulu, które usiłują wydostać się w kraju, dochodzi do wybuchów paniki, zwłaszcza gdy talibscy bojownicy strzelają w powietrze, aby rozproszyć tłum.

Brytyjskie ministerstwo obrony w wydanym w niedzielę komunikacie poinformowało, że warunki na miejscu są "niezwykle trudne".

Kabul. 7 Afgańczyków zginęło w okolicach lotniska

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z sytuacją w możliwie najbezpieczniejszy i najpewniejszy sposób" – przekazało.

Od zajęcia przez talibów Kabulu 15 sierpnia w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku i w jego okolicach.

W niedzielę po godz. 7 na warszawskim lotnisku im. Chopina wylądował szósty samolot LOT z osobami ewakuowanymi z Afganistanu. Według informacji PAP na pokładzie jest około 80 osób.

Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poinformował, że Polska będzie odpowiedzialna za ewakuację 300 obywateli Afganistanu współpracujących z NATO. Zapowiedział, że trafią najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

RadioZET.pl/ PAP

Logo radiozet Dzieje się