Zamknij

Kabul: atak zamachowca-samobójcy w pobliżu misji NATO

Redakcja
03.05.2017 09:25
Kabul: atak zamachowca-samobójcy w pobliżu misji NATO
fot. PAP/EPA

W środę rano doszło do wybuchu bombowego w centrum Kabulu. Atak został przeprowadzony w sąsiedztwie kompleksu budynków wykorzystywanych przez cywilną misję NATO "Resolute Support", która zajmuje się szkoleniem afgańskiego wojska i policji był skutkiem ataku zamachowca-samobójcy. 

Celem ataku były pojazdy, w tym - transportery opancerzone wykorzystywane przez misję Sojuszu Atlantyckiego. Zniszczeniu uległ też cały szereg prywatnych samochodów osobowych, które były zaparkowane w tej dzielnicy.

Reuters, który podał tę informację z powołaniem się na naocznego świadka, pisze, że do wybuchu doszło niedaleko od ambasady Stanów Zjednoczonych.

Wstępne szacunki mówią o przynajmniej 8 zmarłych i 25 osobach rannych.

Do zamachu przyznało się ISIL.

Misja szkoleniowa "Resolute Support" została stworzona po zakończeniu funkcjonowania ISAF w Afganistanie, na podstawie porozumień ze szczytu NATO w Chicago w maju 2014 w celu kontynuacji wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa.

Do jej zadań należy szkolenie i doradztwo afgańskiej armii i policji na poziomie operacyjnym i strategicznym bez udziału w walkach z rebeliantami. 

RadioZET.pl/PAP/KM