Zamknij

Zabójstwo turystek w Maroku. Gdzie uważać w Afryce Północnej?

Redakcja
20.12.2018 14:58
Zabójstwo turystek w Maroku. Gdzie uważać w Afryce Północnej?
fot. PAP/EPA

Czy podróż do Afryki Północnej jest bezpieczna? Po ostatnim tragicznym ataku islamskich ekstremistów w Maroku, którego ofiarami padły dwie młode Skandynawki, przypominamy zamachy na zagranicznych turystów w północnej części kontynentu w ostatnich latach i informujemy o aktualnych ostrzeżeniach MSZ.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek w stolicy Maroka, Marrakeszu, tamtejsze służby zatrzymały trzech podejrzanych o brutalne zabójstwo skandynawskich turystek.

Zobacz także

Wcześniej – w poniedziałek – w ręce policji wpadł pierwszy z wytypowanych sprawców. Wszyscy zatrzymani prawdopodobnie są związani z tzw. Państwem Islamskim.

Zobacz także

To nie pierwszy zamach w Maroku. 28 kwietnia 2011 roku w ataku bombowym na popularną wśród turystów kawiarnię w stolicy kraju zginęło 17 osób, w tym 11 Europejczyków. Dziesiątki osób zostało rannych. Dwóch sprawców skazano wówczas na karę śmierci, siedmiu innych usłyszało wyroki więzienia.

W 2014 islamscy terroryści zaatakowali w Algierii. 21 sierpnia porwali obywatela Francji Herve’a Gourdela, gdy ten wędrował po parku narodowym w regionie Kabylii. Trzy dni później zamieścili w internecie film z egzekucji Gourdela. Jego ciało znaleziono po trzech miesiącach.

Zobacz także

2015 rok to tragiczne zamachy w Tunezji. 18 marca dwóch mężczyzn otworzyło ogień do zagranicznych turystów w Muzeum Narodowym Bardo w Tunezji. Zginęły 24 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów – obywatele Japonii, Włoch i Francji. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni przez siły bezpieczeństwa.

3 miesiące później – 26 czerwca – dramatyczne wydarzenia rozegrały się w tunezyjskim kurorcie Susa. Zamachowiec udający turystę wyjął broń ukrytą w plażowym parasolu i zaczął strzelać do ludzi. Później otworzył ogień do gości hotelu. Zginęło 39 osób, w tym 38 z zagranicy. Napastnik zginął z rąk służb.

Ostrzeżenia MSZ dla Afryki Północnej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach na bieżąco informuje o możliwym zagrożeniu. W ostatnich komunikatach z sierpnia 2018 całkowicie przestrzega przed podróżami do Libii i Algierii.

Dla Egiptu szczególne ostrzeżenia obowiązują w niektórych części kraju, m.in. na Półwyspie Synaj – z wyjątkiem kurortu Sharm el-Szejk. W całym kraju należy zachować wyjątkową ostrożność.

Podobnie w Maroku. Zagrożenie terrorystyczne występuje tam w całym kraju. Jak podaje MSZ, celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne. Do porwań o charakterze terrorystycznym może dochodzić na terenach pustynnych, oddalonych od głównych miast.

W lipcowym ostrzeżeniu dla Tunezji MSZ informuje o zagrożeniu terrorystycznym i niestabilnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Tu także podróże nie są zalecane.

Wszystkie ostrzeżenia można znaleźć na stronie polakzagranica.msz.gov.pl

RadioZET.pl/AFP/JŚ