Zamknij

Brutalne pobicie transseksualistki w Mali. Filmy z ataku wyciekły do sieci

Redakcja
15.10.2018 22:35
Afryka. Brutalne pobicie transseksualistki w Mali
fot. Facebook/Whatsapp

Transseksualistka została brutalnie zaatakowana i pobita w Bamako, stolicy Mali. Oprawcy zdarli z niej ubranie na ulicy, a potem bili ją żelaznym prętem i biczem. Nagrania z ataku zostały udostępnione w internecie. Obrońcy praw człowieka alarmują, że to kolejny drastyczny przykład homofobii w Afryce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informacje na temat ataku oraz opublikowane filmy przeanalizowali dziennikarze telewizji France24. Według ich ustaleń dramatyczne sceny rozegrały się 14 września około godz. 9 rano za klubem nocnym Cotton Club w stolicy Mali.

Na nagraniach widać, jak grupa napastników wykrzykuje w kierunku transseksualistki homofobiczne hasła. – Co cię doprowadziło do tego? Dlaczego zostałeś gejem? – mówi jeden z mężczyzn. Zaatakowana ofiara odpowiedziała, że jest sierotą, która straciła oboje rodziców. 

Zobacz także

W pewnym momencie transseksualistka zostaje zmuszona do rozebrania się, a na innym nagraniu widać, jak jest brutalnie bita żelaznym prętem i biczem przez napastników. Krzyczeli przy tym: „potępienie” i „patrzcie na tego syna potępienia”.

Część z osób, która atakowała ofiarę, groziła jej śmiercią. – Gdzie możemy znaleźć rzekę, żeby go zabić? – pytał jeden z uczestników ataku.

Skrępowana, naga i zakrwawiona ofiara została zostawiona na ulicy. W sumie z dramatycznego incydentu opublikowano w internecie cztery filmy. Jeden z nich na Facebooku miał zebrać ponad 300 tys. wyświetleń. 

Zobacz także

Świadkami incydentu byli pracownicy pobliskiego klubu nocnego. – Słyszałem atak z mojego biura i powiedziałem moim pracownikom, żebyśmy pomogli ofierze – powiedział w rozmowie z France24 właściciel Cotton Club. Jednak wcześniej pokrwawiona i ranna ofiara zdołała uciec.

Według francuskich dziennikarzy transseksualistka mogła trafić do szpitala Gabriel Touré w Bamako. Miejscowa policja prowadzi śledztwo w sprawie incydentu.

France24 zaznacza, że ostanie wydarzenia w Mali są kolejnym przykładem na homofobię w zachodniej części Afryki.

– W Mali przemoc i zniewagi są częścią codziennego życia dla osób transpłciowych, a także dla reszty społeczności LGBT. Od 2017 roku zgłosiliśmy około stu różnych filmów, w których osoby transpłciowe są obrażane lub bite – powiedział anonimowy działacz organizacji ARESM, broniącej w Mali prawa człowieka.

Według raportu Pew Research Center z 2007 roku aż 98 proc. mieszkańców Mali uważa homoseksualizm za niedopuszczalny.

Zobacz także

RadioZET.pl/France24/PTD