90 martywch słoni pozbawionych kłów. Podejrzenia padają na kłusowników

Redakcja
04.09.2018 12:50
Afryka. Odnaleziono 90 martwych słoni w Botswanie
fot. Elephants Without Borders/Facebook

Co najmniej 90 martwych słoni zostało znalezionych przez ostatnie tygodnie w Botswanie w południowej Afryce. Chronione dzikie zwierzęta były pozbawione kłów, co wskazuje na celowe działanie kłusowników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, makabrycznego odkrycia dokonano podczas spisu słoni żyjących w Botswanie. W tym kraju żyje największa populacja słoni afrykańskich, która liczy około 135 tys. osobników.

Organizacja Elephants Without Borders poinformowała, że odnalezione martwe zwierzęta były masywne i pozbawione swoim kłów. Truchła słoni zauważono podczas powietrznego patrolu.

Zobacz także

– Każdego dnia liczymy martwe słonie – powiedział Mike Chase, dyrektor charytatywny organizacji. Od 10 lipca, kiedy rozpoczęło się liczenie populacji słoni w Botswanie, odnotowano co najmniej 90 martwych ssaków.

Minister turystyki Botswany Tshekedi Khama potwierdził w rozmowie z AFP odnalezienie martwych słoni, ale odmówił podania szczegółów.

Zwierzęta zginęły od postrzałów z broni o dużym kalibrze w pobliżu delty rzeki Okawango. – Skala kłusownictwa jest zdecydowanie największa, jaką do tej pory widziałem w Afryce – alarmował Chase.

Zobacz także

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNC) liczba słoni w Afryce w ciągu ostatniej dekady spadła o 111 tys. osobników i obecnie wynosi 415 tys. zwierząt.

Największym zagrożeniem dla słoni są kłusownicy. Ich łupem każdego roku może padać nawet 30 tys. ssaków, aby zaspokoić potrzeby na nielegalnym azjatyckim rynku wyrobów produkowanych z kości słoniowej. Za kilogram kości słoniowej można otrzymać tysiąc dolarów.

RadioZET.pl/AFP/PAP