Zamknij

90 martywch słoni pozbawionych kłów. Podejrzenia padają na kłusowników

Redakcja
04.09.2018 12:50

Co najmniej 90 martwych słoni zostało znalezionych przez ostatnie tygodnie w Botswanie w południowej Afryce. Chronione dzikie zwierzęta były pozbawione kłów, co wskazuje na celowe działanie kłusowników.

Afryka. Odnaleziono 90 martwych słoni w Botswanie
fot. Elephants Without Borders/Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, makabrycznego odkrycia dokonano podczas spisu słoni żyjących w Botswanie. W tym kraju żyje największa populacja słoni afrykańskich, która liczy około 135 tys. osobników.

Organizacja Elephants Without Borders poinformowała, że odnalezione martwe zwierzęta były masywne i pozbawione swoim kłów. Truchła słoni zauważono podczas powietrznego patrolu.

Zobacz także

– Każdego dnia liczymy martwe słonie – powiedział Mike Chase, dyrektor charytatywny organizacji. Od 10 lipca, kiedy rozpoczęło się liczenie populacji słoni w Botswanie, odnotowano co najmniej 90 martwych ssaków.

Minister turystyki Botswany Tshekedi Khama potwierdził w rozmowie z AFP odnalezienie martwych słoni, ale odmówił podania szczegółów.

Zwierzęta zginęły od postrzałów z broni o dużym kalibrze w pobliżu delty rzeki Okawango. – Skala kłusownictwa jest zdecydowanie największa, jaką do tej pory widziałem w Afryce – alarmował Chase.

Zobacz także

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNC) liczba słoni w Afryce w ciągu ostatniej dekady spadła o 111 tys. osobników i obecnie wynosi 415 tys. zwierząt.

Największym zagrożeniem dla słoni są kłusownicy. Ich łupem każdego roku może padać nawet 30 tys. ssaków, aby zaspokoić potrzeby na nielegalnym azjatyckim rynku wyrobów produkowanych z kości słoniowej. Za kilogram kości słoniowej można otrzymać tysiąc dolarów.

RadioZET.pl/AFP/PAP