Zamknij

Ziemia pęka na pół. Powstaje nowy kontynent [WIDEO]

Redakcja
24.03.2018 14:23
Afryka
fot. YouTube screen

Potężne ruchy ziemi spowodowały pękniecie w kenijskiej dolinie Rift. Zdaniem wielu naukowców, jesteśmy świadkami początku powstawania nowego kontynentu. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wzdłuż autostrady Mai-Mahiu-Narok w dolinie Rift utworzyła się szczelina o głębokości 50 metrów i szerokości 20 metrów. 

Geolodzy twierdzą, że Kenia, Somalia, Tanzania i połowa Etiopii mogą oddzielić się od kontynentu afrykańskiego. Nowy kontynent ma powstać w ciągu najbliższych 50 milionów lat - informuje serwis mwahilishi.com.

- Dolina ma historię aktywności tektonicznej i wulkanicznej. Nie można zatrzymać procesu geologicznego, ponieważ występuje on w głębi skorupy ziemskiej - powiedział geolog David Adede.

Szczelina stanowi zagrożenie i utrudnienie dla lokalnej społeczności. Kilka rodzin musiało się przeprowadzić. Jeden z domów został przedzielony na pół. Nieprzejezdna jest także droga, która prowadzi do Mozambiku.

Zobacz także

Największa szczelina pojawiła się w Afryce w 2005 roku. Rozciąga się na granicy między Etiopią a Erytreą i ma 60 km długości i szerokość około 5 metrów.

RadioZET.pl/DG