Zamknij

Wyroki dożywocia dla sprawcy ataków w Nowym Jorku i New Jersey

Redakcja
14.02.2018 07:00
Wyroki dożywocia dla sprawcy ataków w Nowym Jorku i New Jersey
fot. PAP/EPA

Ahmad Khan Rahimi, który we wrześniu 2016 r. podłożył ładunki wybuchowe w Nowym Jorku oraz w miasteczku Seaside Park w stanie New Jersey, usłyszał kilka wyroków dożywocia. Jedna z jego bomb wybuchła w dzielnicy Manhattanu Chelsea, raniąc 30 osób.

30-letni Rahimi został uznany za winnego wszystkich ośmiu postawionych mu zarzutów, w tym m.in. użycia broni masowego rażenia i podłożenia ładunków wybuchowych w miejscu publicznym.

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce?

Liczba głosów:

Nie okazał skruchy

W toku sprawy prokuratorzy podkreślali, że ten urodzony w Afganistanie, zamieszkały w New Jersey obywatel USA nie okazał skruchy w związku ze swoimi czynami i usiłował radykalizować współwięźniów, gdy oczekiwał na proces w areszcie w Nowym Jorku. Rahimi w areszcie rozdawał m.in. materiały z dżihadystyczną propagandą czy instruujące, jak stworzyć materiały wybuchowe.

Skazany po wysłuchaniu decyzji sędziego federalnego w Nowym Jorku Richarda Bermana powiedział: „Nikogo nie nienawidzę”. W czasie rozprawy wyjaśniał, że zradykalizował się w wyniku dyskryminacji, której doświadczał jedynie z powodu tego, że ubierał się jak praktykujący muzułmanin.

Jednak sędzia, zwracając się do Rahimiego, podkreślił: „Nie ma żadnego porównania między oskarżeniami, jakie może pan wysuwać, a czynami, które pan popełnił”. Berman ocenił, że skazany jest „niezwykle niebezpieczny i wrogo nastawiony”.

Zobacz także

Zamach w Nowym Jorku (2016)

Rahimi 17 września podłożył w dwóch miejscach w nowojorskiej Chelsea ładunki wybuchowe, jednak eksplodował tylko jeden z nich. W przeddzień ataku w Nowym Jorku podłożył on ładunek w miejscowości Seaside Park w New Jersey. Wybuch ten nie spowodował większych ofiar w ludziach ani szkód.

bomber2
fot. PAP/EPA

Jak informowała wcześniej prokuratura, części niezbędne do skonstruowania bomb Rahimi kupił na e-Bayu. W dzienniku, który znaleziono przy nim w momencie aresztowania, oskarżał on Stany Zjednoczone o mordowanie islamskich bojowników w Afganistanie, Iraku, Syrii i Palestynie. Pisał także o swych marzeniach, aby zostać męczennikiem i wychwalał Osamę bin Ladena.

Rahimi przybył z rodziną do USA w 1995 roku, a amerykańskie obywatelstwo otrzymał w roku 2011.

RadioZET.pl/pap/maal