Zamknij

Co po akcji na Nanga Parbat? Bielecki i Urubko zaatakują K2

Redakcja
29.01.2018 07:33

Polscy himalaiści, Denis Urubko i Adam Bielecki, którzy uratowali ze zbocza Nanga Parbat Francuzkę Elisabeth Revol, czekają na powrót do bazy pod K2.

Co po akcji na Nanga Parbat? Bielecki i Urubko zaatakują K2
fot. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta

W niedzielę dwa helikoptery zabrały z obozu pierwszego (4850 m) na Nanga Parbat (8126 m) Elisabeth Revol oraz Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę, Jarosława Botora i Piotra Tomalę, którzy udali się na akcję ratunkową, by sprowadzić z góry francuską alpinistkę. Teraz odpoczywają po akcji ratunkowej i czekają, kiedy minie burza śnieżna.

Niestety nie udało się im uratować Tomasza Mackiewicza. Do Francuzki dotarli w rekordowym tempie — w osiem godzin. Elizabeth jest już bezpieczna. 

bielecki
fot. Facebook

Zagraniczne media piszą, że Polacy i tak napisali nową kartę w dziejach himalaizmu. Ratując Francuzkę w ciągu ośmiu godzin, pokonali kilometrową pionową ścianę. Taki dystans i to w takich warunkach zajmuje zwykle 16 godzin. 

Akcja ratownicza na Nanga Parbat. Co się działo po spotkaniu z Elizabeth?

Mimo traumatycznych przeżyć Narodowa Wyprawa na K2 będzie kontynuowana. 

Prawdopodobnie 1 lutego rozpocznie się próba zdobycia K2. Reporter Radia ZET usłyszał to w poniedziałek rano od himalaistów, którzy są w bazie na wysokości pięciu tysięcy metrów.
Na razie atak na szczyt uniemożliwia burza śnieżna. Pogoda ma poprawić się w pierwszych dniach lutego.

Dramat na Nanga Parbat. Te słowa Polaka warto zapamiętać! [WIDEO]

Akcja ratunkowa nie pokrzyżowała planów. Co więcej, organizmy Bieleckiego i Urubko jeszcze lepiej się zaaklimatyzowały, dzięki wejściu powyżej 6 tysięcy metrów. - Teraz czekamy na chłopaków. Są doświadczonymi zawodowcami. Ich organizmy szybko się regenerują - mówili himalaiści w rozmowie z reporterem Radia ZET. 

Na razie ze względu na trudne warunki pogodowe polscy wspinacze pozostają w w pakistańskim Skardu, gdzie wypoczywają i czekają na polepszenie aury.

K2 to druga najwyższa góra świata i jedyny ośmiotysięcznik, na który jeszcze nikt nie wszedł zimą.

RadioZET.pl/mdi, KM