Zamknij

Akcja na Nanga Parbat. Bielecki zdradza szczegóły uratowania Elizabeth

Redakcja
29.01.2018 07:55

— Eli potwierdziła, że zdobyli z Tomkiem szczyt — potwierdza Adam Bielecki w rozmowie z dziennikarzem TVN24. 

Akcja na Nanga Parbat. Bielecki zdradza szczegóły uratowania Elizabeth
fot. Facebook

Adam Bielecki razem z Denisem Urubko przeprowadzili brawurową akcję i uratowali Elizabeth Revol. Teraz polski himalaista zdradza w rozmowie z Robertem Jałochą, dziennikarzem TVN24, szczegóły trudnej przeprawy do bazy. Potwierdza, że Tomek i El zdobyli szczyt Nanga Parbat.

— Kryzys zaczął się na wierzchołku. Wspinając się, byli zamknięci, każdy we własnym świecie — tłumaczy Bielecki. — Eli zorientowała się na szczycie, że Tomek jest w kiepskim stanie i ma problemy ze wzrokiem. Zaczęła go sprowadzać z wierzchołka. To był moment, kiedy to wszystko zaczęło się komplikować — dodaje. 

Nagranie z uratowania Elizabeth Revol

Adam Bielecki zdradził też wrażenia ze spotkania z Eli. Wielokrotnie podkreślił, że to bardzo silna kobieta. 

— Eli kontaktowała, formułowała jasno myśli. Była niesamowicie odwodniona, widać było, że miała odmrożone palce, nie mogła używać rąk. Pocieszała nas, że z rękami nie jest tak źle, ale za to stopa była w gorszym stanie. Biorąc pod uwagę, co przeszła, to była w bardzo dobrym stanie — opisuje Adam Bielecki.

Himalaista dodaje, że dzięki heroizmowi Eli, która dzielnie schodziła na czworaka w dół, udało się im tak szybko spotkać po drodze.

— Zdołaliśmy jej podać leki przeciw odmrożeniom. Nie mieliśmy nawet namiotu, tylko małą płachtę. Udało się ją napoić odżywką w płynie i nagotować wodę — zdradza Bielecki.

Himalaista potwierdził, że Eli musiała być spuszczana na linie całą drogę do obozu. To ze względu na odmrożenia. 

Francuska telewizja pokazała zdjęcia odmrożonych stóp i rąk

— Eli nie była w stanie sama schodzić. Być opuszczanym na linie na terenie lodowym, gdy nie możesz używać rąk, jest niezwykle trudne. Eli była w stanie sprawnie operować samymi nogami i balansem ciała, żeby te zjazdy były szybkie i skuteczne. Wielu ludzi po prostu roztrzaskałoby sobie twarz — twierdzi Bielecki.

Bielecki i Urubko ruszyli na ratunek Elizabeth „na lekko”. Zostawili nawet butlę z tlenem po drodze, żeby tylko przyspieszyć tempo. 

Pierwsze pytanie, jakie zadali Eli, dotyczyło stanu Tomka — czy jest on w stanie schodzić. Elizabeth potwierdziła, że jego stan jest ciężki. Powiedziała, że został w szczelinie osłonięty od wiatru. Zostawiła mu resztkę gazu i kiedy widziała, że nie może mu pomóc, postanowiła schodzić. 

Niestety mimo heroizmu ekipy ratowniczej nie udało się uratować Tomka Mackiewicza. 

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

RadioZET.pl/TVN24/KM