Zamknij

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat wznowiona. Wysłano śmigłowiec

Redakcja
28.02.2019 09:55
Akcja ratunkowa na Nanga Parbat wznowiona. Wysłano śmigłowiec
fot. PAP/EPA

Doświadczony wspinacz Ali Sadpara – współinicjator pierwszego wejścia na ten pakistański szczyt – jest na pokładzie śmigłowca, który rano wyleciał nad Nanga Parbat w poszukiwaniu zaginionych himalaistów, Daniele Nardiego i Toma Ballard. Ze wspinaczami nie ma kontaktu od niedzieli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O wznowieniu akcji ratunkowej poinformował na Twitterze ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvoste.

Śmigłowiec wystartował pomimo zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Pakistanem. Pogoda pozwala na poszukiwania, oby jak najszybciej przyniosły one pozytywne efekty.

Wyprawa himalaistów na „Nagą Górę”

Daniele Nardi i Tom Ballard wspinali się na drodze prowadzącej przez Żebro Mummery’ego. Mieli przy sobie telefon satelitarny oraz radio, jednak nie ma z nimi kontaktu od niedzieli.

Zobacz także

Według różnych źródeł mieli oni wówczas przebywać na wysokości 6000-6300 m n.p.m. W bazie pod  Nanga Parbat przebywają oficer łącznikowy i kucharze, jednak mimo słonecznej pogody nie zdołali oni od tego czasu wypatrzyć żadnych śladów Nardiego i Ballarda.

Zobacz także

Maszyna została przygotowana do akcji ratunkowej już wcześniej, jednak wstrzymano ją ze względu na trwający pomiędzy Indiami a Pakistanem spór zbrojny i zamkniętą przestrzeń powietrzną nad Kaszmirem.

RadioZET/tatromaniak.pl/JZ