Zamknij

Himalaiści utknęli na Nanga Parbat. Akcja ratunkowa niemożliwa?

Redakcja
27.02.2019 17:23
Himalaiści utknęli na Nanga Parbat. Akcja ratunkowa niemożliwa?
fot. PlanetMountain

Od kilku dni nie ma kontaktu z Daniele Nardim i Tomem Ballardem, którzy wpinali się na Nanga Parbat. Akcję ratunkową może jednak utrudnić konflikt pomiędzy Pakistanem i Indiami. Nad Kaszmirem została bowiem zamknięta przestrzeń powietrzna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z Daniele Nardim i Tomem Ballardem, którzy wspinali się na Nanga Parbat, nie ma kontaktu od niedzieli, 24 lutego. Para wspinaczy przygotowywała się do wyprawy przez kilka tygodni. Wyruszyli, kiedy wreszcie pojawiły się sprzyjające warunki atmosferyczne. Udało im się dotrzeć do wysokości 6000 metrów. To wtedy kontakt z nimi został przerwany.

Media podają, że do akcji ratunkowej przygotowany został już śmigłowiec, jednak został on wstrzymany z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Kaszmirem.

Indie i Pakistan na krawędzi wojny. Atak w rejonie Kaszmiru i zestrzelone odrzutowce 

Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu poinformował o zamknięciu przestrzeni powietrznej kraju dla lotów komercyjnych ze względu na duży wzrost napięcia w stosunkach z Indiami. Tego dnia doszło do incydentu między siłami powietrznymi Pakistanu i Indii.

Gotowość do udziału w akcji ratunkowej wyraził m.in. Ali Sadpara – pierwszy człowiek, który zdobywał Nanga Parbat zimą. Jak dotąd nie ma jednak informacji o rozpoczęciu działań.

RadioZET.pl/Tatromaniak.pl/BM