Zamknij

Alarm w całej Ukrainie. Rosjanie zaatakowali z terytorium Białorusi

25.06.2022 08:07
Wojna w Ukrainie
fot. Cover Images/East News

W nocy z piątku na sobotę na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Jak podają ukraińskie media, rosyjskie samoloty przeprowadziły zmasowany atak rakietowy m.in. na obwód kijowski, Czernichów i Żytomierz. 

Ukraiński portal 24tv informował w nocy z piątku na sobotę o eksplozjach w mieście Zaporoże na południowym wschodzie kraju, a także w mieście Dniepr w środkowej części Ukrainy. Według agencji Ukrinform wybuchy słychać było także w obwodzie lwowskim, tarnopolskim, żytomierskim, kijowskim i charkowskim.

Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie. Rosjanie zaatakowali z terytorium Białorusi

Mer Żytomierza w środkowej części Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały w sobotę rano okolice miasta z terytorium Białorusi. Według niego wystrzelono 24 rakiety.

– Dziś rano obudziły nas głośne wybuchy. Do Żytomierza nic nie przyleciało, były ostrzelane wojskowe obiekty wokół miasta, rakiety wystrzelono z samolotów z terytorium Białorusi. Wystrzelono ich łącznie 24 – powiedział Serhij Suchomłyn w nagraniu.

Urzędnik nie poinformował o ewentualnych poszkodowanych wskutek ataku. Zapewnił, że w samym Żytomierzu jest spokojnie. Miasto leży ok. 170 km od granicy z Białorusią.

Wojna w Ukrainie. Lotnictwo zadaje straty Rosjanom

Ukraińskie samoloty szturmowe i śmigłowce uderzyły w skupiska wojsk rosyjskich na granicy obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. Wyeliminowano 46 rosyjskich żołnierzy, haubicę i dwa czołgi – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

W komunikacie zaznaczono, że siły ukraińskie zestrzeliły minionej doby również rosyjskiego drona zwiadowczego typu Orłan-10. "Wróg w dalszym ciągu prowadzi zwiad z powietrza w obwodzie mikołajowskim, a nasze dywizje w dalszym ciągu strącają drony Orłan-10" – napisano.

Dowództwo Południe przekazało również, że z powodu sztormu Rosjanie wycofali swoje okręty na Morzu Czarnym do baz morskich, pozostawiając tam dwa okręty rakietowe i jeden duży okręt desantowy. "Niemniej utrzymuje się zagrożenie atakiem rakietowym z morza, powietrza i ziemi" – dodano.

RadioZET.pl/PAP

C