Zamknij

Nie żyje Albert Finney. Był pięciokrotnie nominowany do Oscara

Redakcja
08.02.2019 16:33
Nie żyje Albert Finney. Był pięciokrotnie nominowany do Oscara
fot. Rex Features/East News

Albert Finney, brytyjski aktor pięciokrotnie nominowany do Oscara, zmarł w czwartek po krótkiej chorobie. Odszedł otoczony bliskimi – poinformowała w piątek w oświadczeniu rodzina aktora. Finney miał 82 lata. Od 2011 roku zmagał się z rakiem nerki.

Albert Finney był niezwykle cenionym aktorem, reżyserem i scenarzystą. Zagrał ponad 60 ról filmowych i telewizyjnych. Miał na swoim koncie pięć nominacji do Oscara. Po raz pierwszy nominowano go w 1964 roku za tytułową rolę w "Tomie Jonesie". Później wyróżniono go za występ w "Morderstwach w Orient Expressie", gdzie wcielał się w rolę Herkulesa Poirota. Kolejne nominacje zdobył za role w "Erin Brockovich", "Garderobiany" i "Pod wulkanem".

Widzowie znają go też z takich filmów jak "Skyfall", "Ocean's Twelve: Dogrywka" oraz "Dziedzictwo Bourne'a" i "Ultimatum Bourne'a". Karierę zakończył w 2011 roku. Wyjawił wówczas, że zmaga się z rakiem nerki.

Albert Finney był wrogiem snobizmu. To właśnie dlatego, gdy w 2000 roku Elżbieta II zaoferowała mu tytuł szlachecki, odrzucił go.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC/The Guardian/MK