Zamknij

Są dowody na próbę otrucia Nawalnego. Berlin żąda wyjaśnień od Moskwy

Magdalena Barszczak
02.09.2020 16:16
Aleksiej Nawalny
fot. AP/Associated Press/East News

Aleksieja Nawalnego próbowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok - poinformował w środę rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Miały to potwierdzić badania. Tą samą substancją został otruty Siergiej Skripal.

Aleksiej Nawalny otruty. Jak informuje BBC, testy toksykologiczne wykazały "jednoznaczny dowód" na obecność chemicznej substancji z grupy Nowiczoków w organizmie lidera rosyjskiej opozycji. Berlin zażądał od Moskwy "pilnych wyjaśnień" w tej sprawie i stanowczo potępił atak na opozycjonistę - przekazał rzecznik niemieckiego rządu.

Szefowa ministerstwa obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer oznajmiła z kolei, że instytut Bundeswehry, który badał próbki pobrane od Nawalnego, ma certyfikat Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Zobacz także

Aleksiej Nawalny otruty nowiczokiem. Rosja: Czekamy na reakcję na list prokuratury

Niemiecki rząd poinformuje o ustaleniach lekarzy dotyczących wyników testów toksykologicznych ambasadora Rosji w Londynie. Informacje przekaże też swoim sojusznikom w NATO oraz krajom Unii Europejskiej - oznajmił Seibert. Jak dodał, rząd Niemiec omówi z partnerami możliwą reakcję na działania Rosji.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział na spotkaniu z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Nieczajewem, którego wezwano do MSZ, że Rosja musi przeprowadzić pełne i przejrzyste śledztwo w sprawie próby otrucia Nawalnego, odnaleźć winnych i ich ukarać.

Tymczasem w środę oświadczenie niemieckiego rządu, iż Nawalnego próbowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok, skomentowało MSZ Rosji. Przekazało, że czeka na odpowiedź z Niemiec na zapytanie w sprawie Aleksieja Nawalnego, skierowane przez Prokuraturę Generalną.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa nie otrzymała od Niemiec informacji w sprawie Aleksieja Nawalnego i nadal czeka na odpowiedzi Berlina na swe pytania w tej sprawie. "Nam takiej informacji nie przekazano" - powiedział Pieskow, pytany o oświadczenie rządu Niemiec.

Zobacz także

Angela Merkel: To była próba zabójstwa przez otrucie

Angela Merkel powiedziała w środę, że lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie", której celem było uciszenie go. Oświadczyła, że potępia próbę otrucia opozycjonisty. "Jest pewne, że Aleksiej Nawalny padł ofiarą przestępstwa. Miał zostać uciszony i potępiam to w najsilniejszy możliwy sposób" - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Była to próba zabójstwa przez otrucie jednego z czołowych rosyjskich opozycjonistów

- powiedziała.

W ubiegłym tygodniu szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oznajmił, że Berlin gotów jest nałożyć na Rosję sankcje, jeśli okaże się, że za próbą otrucia jednego z najważniejszych przywódców antykremlowskiej opozycji stoją rosyjskie służby.

Berliński szpital Charite, gdzie leczony jest rosyjski opozycjonista, poinformował w komunikacie, że jego stan jest stabilny, symptomy ustępują i nastąpiła pewna poprawa, ale pacjent jest nadal utrzymywany w śpiączce farmakologicznej i oddycha za pomocą respiratora.

20 sierpnia Nawalny poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot z chorym opozycjonistą musiał lądować w Omsku na Syberii, gdzie był on najpierw hospitalizowany. Współpracownicy Nawalnego uważają, że próbowano go otruć. Z Omska Nawalny został przewieziony do szpitala Charite w Berlinie.

Nowiczok - czym jest?

Nowiczok to bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym. Tej samej substancji użyto w 2018 r. w Salisbury na południu Anglii przy próbie zabójstwa byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córki.

Wielka Brytania wskazała później nazwiska dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego jako głównych podejrzanych w tej sprawie, co doprowadziło do największej fali wydaleń rosyjskich dyplomatów i szpiegów na Zachodzie od czasów zimnej wojny. Rosja zaprzeczała wielokrotnie, by miała cokolwiek wspólnego z próbą zabójstwa Skripala.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC