Zamknij

Aleksiej Nawalny został otruty? Kreml zabrał głos

20.08.2020 14:42
Władimir Putin
fot. Aleksey Nikolskyi/SPUTNIK Russia/East News

Aleksiej Nawalny został hospitalizowany w Omsku z powodu zatrucia. W tej sprawie głos zabrał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, który powiedział, że lekarze robią wszystko, aby pomóc opozycjoniście. Obiecał on także pomoc w ewentualnej ewakuacji Nawalnego na leczenie za granicą.

Aleksiej Nawalny, jeden z przywódców opozycji antyputinowskiej trafił do szpitala w Omsku z powodu zatrucia. Opozycjonista jest nieprzytomny i znajduje się na oddziale reanimacji. Mógł on być wcześniej otruty.

Aleksiej Nawalny w szpitalu. Krem zabrał głos

Dmitrij Pieskow, przedstawiciel prezydenta Władimira Putina powiedział, że jeśli potwierdzi się informacja o próbie otrucia Aleksieja Nawalnego, to sprawa zostanie zbadana. Rzecznik zastrzegł, że najpierw należy poczekać na diagnozę.

Kreml jest poinformowany o tym, iż stan Nawalnego jest ciężki; prezydent Putin otrzymuje doniesienia na ten temat, lecz nie odrębnie, a w ramach zwykłego monitorowania mediów

- powiedział Dimitrij Pieskow.

Zobacz także

Rzecznik prasowy Kremla życzył Nawalnemu powrotu do zdrowia "tak jak każdemu innemu obywatelowi". Obiecał także pomoc w ewakuacji Nawalnego za granicę na leczenie, jeśli napłyną takie prośby.

Aleksiej Nawalny został otruty?

O tym, że lider opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny został hospitalizowany, poinformowała w czwartek jego rzeczniczka, Kira Jarmysz. Według niej powodem zatrucia mogła być substancja dodana do herbaty, gdyż od rana Nawalny wypił tylko herbatę.

Zobacz także

"Dziś rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska. W trakcie lotu poczuł się źle. Samolot pilnie lądował w Omsku. Aleksiej doznał zatrucia toksynami" - przekazała Kira Jarmysz. Rzeczniczka dodała także, że Nawalny w szpitalu jest nieprzytomny. 

Aleksiej Nawalny w ostatnim czasie przebywał w miastach Syberii. Osoby, które z nim współpracowały, nie zauważyły podczas ostatniego dnia pobytu nic podejrzanego.

Zobacz także

Aleksiej Nawalny to prawniki działacz antykorupcyjny. Mężczyzna w ostatnich latach kilkakrotnie przebywał w więzieniu za organizowanie protestów antykremlowskich. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że jego zatrzymana oraz aresztowania w Rosji w 2012 i 2014 roku były motywowane politycznie i naruszały jego prawa człowieka.

RadioZET.pl/PAP/Reuters