Zamknij

Alitalia traci miliony euro. Włoskie linie lotnicze na skraju upadku

Redakcja
25.04.2017 13:06
Alitalia traci miliony euro. Włoskie linie lotnicze na skraju upadku
fot. Mateusz Jagielski/East News

Włoskie linie lotnicze Alitalia są na skraju upadłości. Pracownicy odrzucili porozumienie wypracowane przez związki zawodowe i konsorcjum właścicieli. Innego leku na kłopoty finansowe na razie nie ma. Jeśli się nie znajdzie, za kilka miesięcy firma może przestać istnieć.

Linie lotnicze Alitalia pogrążone są w głębokim kryzysie. Według różnych szacunków, firma traci obecnie od pół miliona do 2 milionów euro dziennie. Wypracowany przez związki zawodowe i konsorcjum porozumienie miało być swego rodzaju antidotum na finansowe problemy linii. Nad projektem zmian głosowało 90 proc. pracowników konsorcjum.

Według dostępnych danych, za odrzuceniem wstępnego planu ratunkowego opowiedziało się 67 proc. osób. 

Ratowanie firmy wymagałoby dużych cięć. Pracownicy musieliby pożegnać się z wieloma benefitami i zacisnąć pasa. Analizowany plan zakładał obcięcie wynagrodzeń o 8 procent, redukcję kosztów pracy, zwolnienie 980 osób, zmniejszenie dni wypoczynku ze 120 do 108 dni rocznie. Trudno się dziwić, że nie byli oni zachwyceni przedstawioną im perspektywą.

Poddane pod głosowanie rozwiązanie i tak było wersją łagodną. Wcześniejszy plan ratunkowy zakładał obniżki pensji o 30 proc. i zwolnienie ponad 1300 osób. Związki zawodowe walczyły zatem, by możliwie jak najbardziej zminimalizować straty dla pracowników. Nie dało się ich jednak zredukować do poziomu akceptowalnego.

Włoskie dzienniki mówią o "szaleństwie" pracowników, którzy swoim zachowaniem sami mają składać firmę pod młotek.

Teraz prawdopodobnym wydaje się wprowadzenie nadzwyczajnego zarządu komisarycznego. W najgorszym wypadku linie lotnicze czeka likwidacja.

Koszty ewentualnego upadku Alitalii szacuje się na miliard euro.

RadioZET.pl/KM