Zamknij

Nawalny nie może wyjechać z Rosji. Zabrano mu paszport

Redakcja
13.11.2018 12:33
Nawalny nie może wyjechać z Rosji. Zabrano mu paszport
fot. Pavel Golovkin/

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny poinformował we wtorek, że zabrano mu paszport na lotnisku, gdy udawał się na ogłoszenie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w dotyczącej go sprawie, i nie pozwolono mu wyjechać.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nawalny napisał na Twitterze i Instagramie, że nie przeszedł kontroli granicznej na lotnisku. „Pogranicznicy mówią, że zakazano mi wyjazdu z Rosji. Jest jakieś pismo o tym, że wyjazd jest zabroniony, ale dlaczego – tego nie wyjaśniono” – ogłosił opozycjonista.

Zobacz także

Jak relacjonował, najpierw podczas kontroli granicznej na lotnisku zabrano mu paszport „w celu przeprowadzenia specjalnych działań kontrolnych” i kazano czekać. Nawalny znajdował się na lotnisku razem ze swoją żoną Julią i reprezentującą go prawniczką.

Sprawa rosyjskiego opozycjonisty

Później polityk dodał informację o tym, że został powiadomiony o zakazie opuszczania kraju.

Zobacz także

15 listopada ETPCz powinien wydać orzeczenie w sprawie skargi Nawalnego przeciwko rządowi Rosji. Opozycjonista wskazywał w tej skardze, że w latach 2012-2014 został siedmiokrotnie zatrzymany, aresztowany i skazany na kary administracyjne. Nawalny argumentuje, że w ten sposób naruszano jego prawa z powodów politycznych.

Zobacz także

ETPCz już raz rozpatrywał tę sprawę i w 2017 roku zadecydował, że w sześciu przypadkach prawa Nawalnego zostały naruszone. Następnie sprawę przekazano do Wielkiej Izby Trybunału mieszczącego się w Strasburgu.

RadioZET/PAP/JZ