Zamknij

Płonie nie tylko Amazonia. Dramatyczna sytuacja w Afryce

24.08.2019 19:34
Płonie nie tylko Amazonia. Dramatyczna sytuacja w Afryce
fot. Global Forest Watch

Od kilku tygodni cały świat obiegają wstrząsające zdjęcia pożaru lasów w Amazonii. Eksperci zwracają jednak uwagę, że gigantyczne pożary dotknęły także południową Afrykę. Szokujące fakty przedstawia w tej sprawie Fire Information for Resource Management System (FIRMS).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eksperci podkreślają, że pożary trawiące lasy w Afryce, swą intensywnością wyróżniają się w Angoli, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Tanzanii oraz Zambii.

Zobacz także

Informacje te są o tyle niepokojące, że istotna część z wymienionych miejsc, podobnie jak w Ameryce Południowej, stanowią lasy równikowe, zwane również deszczowymi. Podobnie jak w przypadku Amazonii, stanowią one rezerwuar bioróżnorodności roślin, jak i zwierząt, a także odgrywają istotną rolę w globalnym obiegu węgla.

Zobacz także

Temat wywołał poruszenie wśród internautów na całym świecie. “Wszyscy skupiają się na Amazonii. Zobaczcie co do ch... dzieje się w Afryce!” – pisze jeden z użytkowników Twittera, publikując szokujące zdjęcia satelitarne.

Amazonia w ogniu. Brakuje zdecydowanych działań

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

Zobacz także

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się w sobotę we francuskim Biarritz.

"Nasz dom płonie. Dosłownie. Amazonia, która produkuje 20 proc. naszego tlenu jest trawiona przez pożary. To jest międzynarodowy kryzys" - napisał po francusku i po angielsku Macron.

RadioZET.pl/Onet/Global Forest Watch