Zamknij

Iran wściekły na Polskę. „Podjęliście ryzyko zniszczenia naszych relacji”

Redakcja
17.01.2019 13:24
Iran wściekły na Polskę. „Podjęliście ryzyko zniszczenia naszych relacji”
fot. Shutterstock

– Współorganizując konferencję bliskowschodnią, Polska podjęła ryzyko zniszczenia naszych relacji, były one przyjazne od wielu wieków; Iran zrobi wszystko, aby spotkanie zakończyło się niepowodzeniem – powiedział w „Rzeczpospolitej” ambasador Iranu w Polsce Masud Edrisi Kermanszahi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Departament Stanu USA i polskie MSZ poinformowały w zeszły piątek, że w lutym, w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Iran uznał to za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, aby zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

– Tematy konferencji wspólnie przedstawili zaproszonym szefowie dyplomacji Polski oraz USA: Jemen, Syria, postępowanie Iranu w regionie czy kwestia irańskich pocisków balistycznych. Ten zestaw dowodzi, że konferencja jest wymierzona w Iran – powiedział ambasador Iranu w Polsce w wywiadzie dla czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Podkreślił, że Teheran nie postrzega Polski jako „wroga”, jednak uważa, że znalazła się ona „pod wpływem atmosfery wokół Iranu kształtowanej przez USA”. „Decyzję o goszczeniu tej konferencji w Warszawie i uczestnictwie w jej organizacji uważamy za błędną i nie do zaakceptowania” – oświadczył Kermanszahi.

Szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif w zeszły piątek skrytykował na Twitterze rząd w Warszawie, pisząc m.in. że „polski rząd nie zdoła zmyć z siebie tej hańby: podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku”.

Nawiązując do tych słów, ambasador Iranu został spytany przez „Rz”, „czy Polska, wchodząc w konflikt z Iranem, jeszcze coś ryzykuje”. „Polska podjęła ryzyko polegające na zniszczeniu naszych wzajemnych relacji. A były one serdeczne i przyjazne od wielu wieków, można powiedzieć, że trwało to 540 lat” – odparł.

Zobacz także

Jego zdaniem rezultat konferencji nie będzie pozytywny, a Polska okryje się „złą sławą”. „Jeżeli polskie władze sądzą, że poprzez organizowanie tego spotkania osiągną jakieś cele związane z żywotnymi interesami Rzeczypospolitej, to się mylą. Były państwa i byli przywódcy, którzy kierowali się tego typu rachubami wobec Iranu, ale kończyło się to niepowodzeniem, a najczęściej – klęską” – powiedział Kermanszahi.

Ambasador Iranu oświadczył ponadto, że Iran „będzie podejmował wszelkie wysiłki, aby spotkanie zakończyło się niepowodzeniem”. Zaznaczył, że w tym celu irańscy ambasadorzy będą się spotykać z przedstawicielami zaproszonych krajów, „by przekonać ich do niebrania udziału lub przynajmniej obniżenia rangi wysłanników”.

RadioZET.pl/PAP/BM