Trump chciałby znieść wizy dla Polaków, ale jest problem. Polska nie spełnia jednego warunku

21.04.2017 16:46

Prezydent Donald Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków, Polska nie spełnia jednak jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów - mówi ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Dodał, że wizy nie powinny nikogo powstrzymywać przed podróżowaniem do USA.

Trump chciałby znieść wizy dla Polaków, ale jest problem. "Polska nie spełnia jednego warunku" fot. PAP/EPA

- Prezydent Trump powiedział, że popiera zniesienie wiz dla Polaków. Wcześniej w liście do kierownictwa Kongresu wsparcie dla elastyczności umożliwiającej włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego wyraził prezydent Obama - przypomniał Jones. Jak jednak podkreślił, Polska nie spełnia jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów wizowych - wymagany jest odsetek poniżej 3 proc., Polska ma obecnie 5,5 proc. Jestem przekonany, że Polska z biegiem czasu spełni to kryterium.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Donald Trump będzie dobrym prezydentem USA?

- Zmiana tego kryterium wymaga podjęcia przez Kongres zmian w prawie. Duża grupa kongresmenów - w tym kilku, którzy niedawno odwiedzili Polskę - zdecydowanie popiera takie rozwiązanie. Kongres czy parlament ma jednak to do siebie, że kiedy pojawia się w nim tego typu temat, otwiera on dyskusję o wielu innych kwestiach, które nie mają nic wspólnego z Polską, tylko np. z programem jako takim, z innymi krajami, które mogłyby być zainteresowane. Sprawa staje się wtedy dużo bardziej skomplikowana, nie wystarczy ustalić: po prostu zmienimy to, żeby Polska mogła dołączyć - nawet jeśli jest dla takiej zmiany duże poparcie - mówił.

- Niezależnie od tego wszystkiego, zawsze przypominam, że 94 proc. Polaków, którzy starają się o wizę, otrzymuje wizę na 10 lat, zazwyczaj spędzając około 20 minut w ambasadzie. To trochę kosztuje, ale gdy to zrobisz, podróżujesz do Stanów przez następne 10 lat kiedykolwiek zechcesz, bez odpowiadania na jakiekolwiek pytania, bez wypełniania formularzy w internecie, tłumaczenia się dokąd jedziesz i co będziesz robić, co jest konieczne w ramach programu Visa Waiver - dodał ambasador.

RadioZET.pl/PAP/MAAL

Oceń