Zamknij

Trump chciałby znieść wizy dla Polaków, ale jest problem. Polska nie spełnia jednego warunku

Redakcja
21.04.2017 16:46
Trump chciałby znieść wizy dla Polaków, ale jest problem. "Polska nie spełnia jednego warunku"
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków, Polska nie spełnia jednak jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów - mówi ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Dodał, że wizy nie powinny nikogo powstrzymywać przed podróżowaniem do USA.

- Prezydent Trump powiedział, że popiera zniesienie wiz dla Polaków. Wcześniej w liście do kierownictwa Kongresu wsparcie dla elastyczności umożliwiającej włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego wyraził prezydent Obama - przypomniał Jones. Jak jednak podkreślił, Polska nie spełnia jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów wizowych - wymagany jest odsetek poniżej 3 proc., Polska ma obecnie 5,5 proc. Jestem przekonany, że Polska z biegiem czasu spełni to kryterium.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Donald Trump będzie dobrym prezydentem USA?

Liczba głosów:

- Zmiana tego kryterium wymaga podjęcia przez Kongres zmian w prawie. Duża grupa kongresmenów - w tym kilku, którzy niedawno odwiedzili Polskę - zdecydowanie popiera takie rozwiązanie. Kongres czy parlament ma jednak to do siebie, że kiedy pojawia się w nim tego typu temat, otwiera on dyskusję o wielu innych kwestiach, które nie mają nic wspólnego z Polską, tylko np. z programem jako takim, z innymi krajami, które mogłyby być zainteresowane. Sprawa staje się wtedy dużo bardziej skomplikowana, nie wystarczy ustalić: po prostu zmienimy to, żeby Polska mogła dołączyć - nawet jeśli jest dla takiej zmiany duże poparcie - mówił.

Zobacz także

- Niezależnie od tego wszystkiego, zawsze przypominam, że 94 proc. Polaków, którzy starają się o wizę, otrzymuje wizę na 10 lat, zazwyczaj spędzając około 20 minut w ambasadzie. To trochę kosztuje, ale gdy to zrobisz, podróżujesz do Stanów przez następne 10 lat kiedykolwiek zechcesz, bez odpowiadania na jakiekolwiek pytania, bez wypełniania formularzy w internecie, tłumaczenia się dokąd jedziesz i co będziesz robić, co jest konieczne w ramach programu Visa Waiver - dodał ambasador.

RadioZET.pl/PAP/MAAL