Zamknij

Ambasador Ukrainy: Mamy przy granicy bardzo dużo rosyjskich wojsk

21.04.2021 12:54
ambasador Ukrainy
fot. Mateusz Grochocki /East News

- Sytuacja jest naprawdę groźna, mamy przy granicy z Ukrainą bardzo dużo rosyjskich wojsk, nie wiadomo jak Rosja będzie się zachowywać. Odmawia też przedłużenia wstrzymania ognia, które było zawarte latem 2020 roku - mówi Radiu ZET Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Zdaniem dyplomaty, sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna. Władze Ukrainy nie znają planów Rosji. - Jest dużo wojsk i każda prowokacja może doprowadzić do nieprzewidywalnych skutków. Wizja konfliktu jest bardzo realna - mówi ambasador reporterce Radia ZET Karolinie Olszewskiej - Merk.

- Potrzebujemy wsparcia i klarownej, twardej pozycji w poparciu Ukrainy. Ale też uprzedzenia Rosji, że za jakąkolwiek inwazję, awanturę wojskową, powinna bardzo zapłacić - podkreśla w rozmowie z Radiem ZET Andrij Deszczyca.

Tysiące rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą. Putin gotowy na wojnę?

Na granicy rosyjsko-ukraińskiej trwa wielka koncentracja rosyjskich wojsk. Już kilka dni temu przedstawiciele UE i rządu ukraińskiego alarmowali, że liczba żołnierzy znajdujących się na granicy może sięgać od 120 do ponad 150 tysięcy. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania przedstawiające przejazd rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych. Szef ukraińskiego MSZ podkreślił, że działania Moskwy są nieprzewidywalne, ale Kijów nie dąży do konfliktu.

O deeskalację sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej zaapelował m.in. szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. "Sytuacja na granicy z Ukrainą jest bardzo niepokojąca. (...) Ponad 150 tys. rosyjskich żołnierzy zgromadziło się na granicy. Ryzyko dalszej eskalacji jest ewidentne. Musimy pochwalić Ukrainę za jej powściągliwą reakcję i wzywamy Rosję do deeskalacji" - powiedział po zakończeniu nieformalnej wideokonferencji unijnych ministrów spraw zagranicznych.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania przedstawiające przejazd rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych.

RadioZET.pl/ Karolina Olszewska - Merk