Zamknij

Amnesty International szpiegowana przez hakerów

Redakcja
03.08.2018 14:59
Amnesty International szpiegowana przez hakerów
fot. Shutterstock

Międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International znalazła się na celowniku hakerów, którzy w telefonach jednego z pracowników próbowali umieścić oprogramowanie szpiegujące – poinformował serwis Infosecurity Magazine. Według tego źródła oprogramowanie szpiegujące zostało rozpoznane jako narzędzie pochodzące od izraelskiej grupy hakerów znanej jako NSO Group.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zespół ds. bezpieczeństwa Amnesty International rozpoczął dochodzenie w tej sprawie, gdy jeden z pracowników organizacji otrzymał podejrzaną wiadomość poprzez komunikator WhatsApp. Napisana była w języku arabskim, a w jej treści można było znaleźć dokładne dane na temat protestów przed ambasadą Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie. Wiadomość zawierała również link, który miał prowadzić do dalszych informacji na ten temat i to właśnie on służył do zainfekowania telefonu złośliwym oprogramowaniem szpiegującym.

Zobacz także

Przedstawiciele Amnesty International podkreślają, że oprogramowanie szpiegujące produkowane przez izraelską grupę NSO Group sprzedawane jest głównie agencjom rządowym wielu państw. Organizacja jest przekonana, że próba zainfekowania nim telefonu pracownika wiąże się zatem z działaniami wrogiego państwa – twierdzi Infosecurity Magazine.

Dyrektor ds. technologii i praw człowieka w Amnesty International Joshua Franco ocenia, że „narzędzia szpiegowskie produkowane przez NSO Group pozwalają na prowadzenie bardzo inwazyjnego nadzoru”. Jak podkreśla, „telefon zainfekowany Pegasusem (jedno z narzędzi szpiegowskich produkowanych przez NSO Group – PAP) jest w całości poddany kontroli atakującego. Może przejmować połączenia telefoniczne, zdjęcia, wiadomości”. „Atak na Amnesty International pokazuje, jakim ogromnym ryzykiem dla aktywistów na całym świecie jest technologia umożliwiająca nadzór elektroniczny” – powiedział Franco.

RadioZet.pl/PAP/bm