Zamknij

Nie żyje Amos Oz - jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy

Redakcja
28.12.2018 15:45
Amos Oz, znany izraelski pisarz, nie żyje. Przyczyny śmierci. Kiedy pogrzeb
fot. Mieczyslaw Wlodarski/REPORTER/East News

Zmarł Amos Oz, jeden z najbardziej znanych pisarzy piszących w języku hebrajskim. Miał 79 lat. O jego śmierci poinformowała córka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

O śmierci pisarza na Twitterze poinformowała jego córka Fania Oz-Salzberger. Dodała, że 79-latek zmagał się z chorobą nowotworową. Podziękowała "tym, którzy go kochali".

Zobacz także

Kim był Amos Oz?

Urodził się w 4 maja 1939 roku w Jerozolimie. Jako żołnierz brał udział m.in. w wojnie sześciodniowej w 1967 roku oraz wojnie Jom Kipur w 1973 roku. Jego debiutem literackim był zbiór opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale" z 1965 roku. 

Pisarz był uważany za jednego z najważniejszych twórców literatury izraelskiej. Przez lata wymieniano go jako potencjalnego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Do jego najsłynniejszych dzieł należą "Mój Michał", "Czarna skrzynka" i "Firma". 

W 2013 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Oz był orędownikiem pojednania pomiędzy Żydami i Palestyńczykami. Pisarz wspierał ruch Pokój Teraz! (Szalom Achszaw), którzy wzywał izraelskie elity polityczne do pojednania z Arabami i dojścia do kompromisu z Palestyną w zamian za ustępstwa terytorialne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD