Zamknij

Premier Serbii została matką. Jej partnerka urodziła syna

Redakcja
22.02.2019 15:36
Premier Serbii została matką. Jej partnerka urodziła syna
fot. AP/Associated Press/East News

Partnerka premier Serbii Any Brnabić urodziła syna. Oboje czują się dobrze – podała w komunikacie kancelaria premier.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brnabić premierem została w 2017 roku. Nie kryła się z tym, że jest lesbijką. Jej partnerka, Milica Djurdjić, jest lekarzem. W ciążę zaszła dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Urodzony przez nią w środę chłopiec dostał na imię Igor.

Według agencji AFP komunikat kancelarii premier stwierdza, że Brnabić jest pierwszą szefową rządu na świecie żyjącą „w homoseksualnym związku” i „której podczas pełnienia urzędu partnerka urodziła dziecko”.

Serbia, mająca bardzo konserwatywne społeczeństwo, nie uznaje małżeństw jednopłciowych. Jednopłciowe pary nie mogą też adoptować dziecka. Adopcja jest jednak możliwa przez osoby samotne, niezależnie od ich orientacji.

Brnabić, wykształcona w USA i Wielkiej Brytanii, jest sojusznikiem populistycznego prezydenta Serbii Aleksandra Vuczicia. Jest w Serbii pierwszą kobietą na stanowisku premiera i pierwszą publicznie uznaną osobą w serbskiej polityce o odmiennej orientacji seksualnej.

Przedtem sprawowała urząd ministra administracji państwowej i samorządu lokalnego. Jej nominacja na to stanowisko została okrzyknięta wydarzeniem historycznym w kraju, w którym 40 proc. społeczeństwa homoseksualizm uważa za chorobę.

RadioZET.pl/PAP/DG