Zamknij

Andrzej Bargiel zamierza wejść na K2 i zjechać ze szczytu na nartach

Redakcja
07.06.2017 11:45
Andrzej Bargiel zamierza wejść na K2 i zjechać ze szczytu na nartach
fot. Facebook (Andrzej Bargiel)

Niezwykłej rzeczy spróbuje dokonać nasz najlepszy skialpinista Andrzej Bargiel. Jego planem jest wejście na najtrudniejszy ośmiotysięcznik na świecie K2 i… zjechanie z niego na nartach. Do tej pory nie udało się to jeszcze nikomu.

Andrzej Bargiel już kilkukrotnie pokazywał, że da się zjechać z ośmiotysięcznika na nartach. Jego udane próby na takich górach jak Shishapangma, Manaslu czy Broad Peak przeszły do historii, jednak wyprawa na drugą co do wielkości górę na ziemi K2, będzie jego najtrudniejszą w dotychczasowej karierze.

Niebezpieczna wyprawa

29-latek zdaje sobie z powagi zagrożenia, jakie niesie ze sobą tak odważny plan. – Wiem o tym, że wielu straciło tam życie. Gdzieś to siedzi w myślach. Trzeba mieć świadomość, że z przyrodą nie zawsze się wygrywa, ale można się do niej dopasować i znaleźć odpowiedni moment, żeby zrealizować zamierzony plan. Należy się wystrzegać błędów, rutyny, pewności siebie. Lęk jest potrzebny, by zachowywać zdrowy rozsądek, by nie przekraczać granic. Jestem przekonany, że z K2 można zjechać do bazy, choć jest bardzo stromo, i dlatego trzeba być wręcz świetnie obytym z nartami. Chcę wejść i zjechać ze szczytu w ciągu jednego dnia – mówił w jednym z wywiadów z Tomaszem Zimnochem.

Bargiel dzieli się z fanami szczegółami z przygotowań do wyprawy. – Pozdrowienia z Chamonix. Pora na ostatni trening w górach przed wylotem na K2 – napisał 7 czerwca na swoim koncie na Faceboku.

Leżący w Karakorum szczyt K2 (8611 m) nazywany jest „górą gór”, ponieważ trudności wspinaczkowe są na nim najwyższe spośród wszystkich ośmiotysięczników. Na każde 100 wejść szczytowych na K2 przypada aż 26 ofiar. Jest to jeden z dwóch ośmiotysięczników, na który nie udało się jeszcze nikomu wejść w sezonie zimowym.

Fenomenalne osiągnięcia Polaka

Andrzej Bargiel trzy razy zdobywał tytuł mistrza Polski w skialpinizmie. Jest fenomenem jeśli chodzi o kondycję fizyczną i umiejętności wspinaczkowo-narciarskie. W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do dzisiaj nie został poprawiony. W 2013 r. zjechał z ośmiotysięcznika Shishapangma Central. W 2014 r. w rekordowo szybkim czasie wszedł na Manaslu i nie zdejmując nart zjechał z wierzchołka do bazy. Rok później dokonał tego samego na Broad Peaku.

 Tak wyglądał zjazd Andrzeja Bargiela z wierzchołka Broad Peak (8051 m):

RadioZET.pl/Wspinanie.pl/strz