Zamknij

Tłumy na spotkaniu Andrzeja Dudy z Polonią w Chicago

Redakcja
19.05.2018 23:32
Andrzej Duda w Chicago
fot. Kancelaria Prezydenta

Dziękuję wam za to jak tutaj, w Stanach Zjednoczonych, reprezentujecie Polskę i polskość, za to jak polskość przechowujecie i budujecie - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Millenium Park w Chicago na spotkaniu z Polonią.

"Dziękuję wam przede wszystkim za to, że nosicie Polskę w waszych sercach, mimo że daleko od jej granic. Dziękuję, że przechowaliście i przechowujecie Polskę w waszych sercach. Jestem tutaj żeby podziękować także za waszą codzienność, za to jak tutaj, w Stanach Zjednoczonych reprezentujecie Polskę i polskość, ale chciałem także podziękować za to, jak tę polskość przechowujecie i budujecie" - mówił prezydent do zgromadzonych.

Podziękował także m.in. polskim nauczycielom, za pracę z młodzieżą. "Dziękuję wszystkim polskim nauczycielom, jakże trudno byłoby zachować polskość gdyby nie wasza praca, praca edukacyjna z młodzieżą, dziękuję za uczenie polskiego języka, za uczenie o Polsce, o polskiej historii, czyli budowanie postaw patriotycznych" - powiedział prezydent.

Podczas wizyty w USA Andrzej Duda oprócz spotkania z Polonią, złożył kwiaty pod pomnikiem katyńskim w New Jersey, a także poprowadził w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Zobacz też:

Radio ZET/PAP/ŁS