Zamknij

Duda i Trump podpisali porozumienie. Więcej żołnierzy USA w Polsce

12.06.2019 20:13
USA
fot. PAP/EPA

Andrzej Duda udał się z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Wraz ze swoją małżonką zostali przyjęci przez Donalda i Melanię Trumpów w Białym Domu. Obydwaj prezydenci podpisali także porozumienie, dzięki któremu m.in. zwiększy się liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. 

23:49

To już wszystko na dziś. Kończymy naszą relację na żywo z pierwszego (i najważniejszego) dnia wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Dziękujemy, że byliście z nami i do usłyszenia!

23:35

"Umowy o współpracy podpisane. Pora na celebrowanie" - pisze z Waszyngtonu Anna Józefowicz:

23:31

Transmisję na żywo z tego wydarzenia możemy śledzić na profilu Kancelarii Prezydenta:

23:29

Anna Józefowicz publikuje na Twitterze zdjęcia z wspomnianego wcześniej przyjęcia:

23:14

Jak poinformował w TVN24 Marcin Wrona, przyjęcie na część Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy właśnie się rozpoczęło. 

23:09

Tak z kolei przedstawiała się atmosfera przed przyjęciem, jakie na cześć polskie pary prezydenckiej wydają Donald i Melania Trumpowie:

23:08

Jeszcze trochę zdjęć od reporterki Radia ZET Anny Józefowicz. Tak wyglądało spotkanie między administracją Trumpa oraz polską delegacją...

...przelot myśliwców F-35 nad Waszyngtonem (niespodzianka dla polskiego prezydenta)...

...oraz migawki z podpisania porozumienia, a także ze wspólnej konferencji prasowej:

22:55

Dziennikarz Onetu Janusz Schwertner krytycznie ocenił zaś wypowiedź Andrzeja Dudy nt, Sądu Najwyższego w Polsce:

Przypomnijmy, co chodziło:

Zobacz także

22:45

Porozumienie między USA a Polską bardzo pozytywnie ocenił m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg:

"Z zadowoleniem witam zapowiedź, że USA zwiększą swą obecność wojskową w Polsce. Dowodzi to silnego zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec europejskiego bezpieczeństwa i siły transatlantyckich więzi" - napisał. 

22:08

Kancelaria Prezydenta publikuje na Twitterze zdjęcia zarówno z rozmów między polską a amerykańską delegacją...

...oraz z samego powitania polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu:

22:06

Oprócz zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, padły dziś także dwie bardzo ważne deklaracje - dotyczące ruchu bezwizowego..... 

Zobacz także

...oraz zacieśnienia polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej:

Zobacz także

22:00

Zakończył się briefing prasowy Andrzeja Dudy z polskimi dziennikarzami. 

Teraz na godz, 23 czasu polskiego (17 w Waszyngtonie) zaplanowane jest uroczyste przyjęcie, które Donald i Melania Trumpowie wyprawią na cześć polskiej pary prezydenckiej. Wezmą w nim udział także m.in. dyplomaci i amerykańscy członkowie Kongresu

21:55

Pojawiło się pytanie o to, jaki Donald Trump jest w tzw. prywatnym obejściu. - Bardzo miły, sympatyczny, ma taki amerykański, luźny sposób bycia - żartobliwie odpowiedział prezydent, dodając, że jego odpowiednik z Białego Domu rozmawia oraz załatwia sprawy w sposób konkretny. 

21:48

Andrzej Duda zapowiedział również, że Polska i Stany Zjednoczone zamierzają zacieśnić współpracę w obszarze nowych technologii i że jest to także jeden z powodów czerwcowej wizyty za Oceanem. 

21:47

Kolejne pytanie dotyczyło zniesienia wiz dla Polaków. Duda przypomniał, że już podczas swojej poprzedniej wizyty w Białym Domu (wrzesień 2018) zwrócił Donaldowi Trumpowi i jego administracji uwagę na fakt, iż Polacy - chociaż są jednym z najbliższych sojuszników politycznych i militarnych - nadal potrzebują wiz, aby podróżować do USA.

- Prezydent i jego otoczenie byli zdumieni, nie zdawali sobie z tego sprawy. Ale ja to rozumiem, bo na co dzień się na takie rzeczy nie zwraca uwagi - przyznał. Wyraził jednocześnie nadzieję, iż Polska zostanie objęta ruchem bezwizowym jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji Donalda Trumpa. 

21:43

Zapytany o to, czy spodziewa się jakiejkolwiek reakcji Rosji na podpisane z Amerykanami porozumienie, stwierdził: - Nie spodziewam się reakcji Moskwy, bo Rosja dozbraja Kaliningrad od lat. To w zasadzie odpowiedź na to, co robi Rosja w tym obwodzie i na manewry Zapad na Białorusi.

- Ja bym bardzo chciał, żeby Rosja była naszym przyjacielem. Ale do tego potrzeba przestrzegania prawa międzynarodowego - podkreślił, zaznaczając, że świadczą o tym chociażby przykłady polityki Rosji wobec Gruzji czy Ukrainy. 

21:38

 - To dokument, który stanowi cezurę jeśli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Mówi o obecności trwałej - tak podpisanie deklaracji skomentował Duda. 

Zapytany o to, czy to dobrze, że właśnie Polska poniesie koszty tego przedsięwzięcia, odparł, że podział kosztów jest dla niego naturalny. - Zobowiązaliśmy się do poniesienia kosztów infrastrukturalnych, w sensie budowlanych - dodał. 

- To coś, czego z Polski nie da się zabrać, to pozostanie na terenie naszego kraju zawsze. Do tego się zobowiązaliśmy. Natomiast cała infrastruktura militarna, w sensie wyposażenia, armia USA przywiezie ze sobą na teren Polski. Infrastruktura bojowa kosztuje znacznie więcej, a my tych kosztów nie poniesiemy - podsumował Duda. 

21:37

Prezydent zapytany o to, skąd przybędą do Polski dodatkowi amerykańscy żołnierze, którzy mają stacjonować w Polsce, odpowiedział, że top leży już w gestii władz USA. - Ważne, że w ogóle zwiększy się ich liczebność - powiedział. 

21:34

Rozpoczyna się osobne, krótkie spotkanie Andrzeja Dudy z polskimi dziennikarzami.

21:08

Konferencja prasowa prezydentów USA i Polski dobiegła końca. 

21:08

Ostatnie pytanie podczas konferencji zadał korespondent TVN24 w USA Marcin Wrona. Dotyczyło ono ewentualnego (i oczekiwanego od lat) zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

- Patrzę optymistycznie na sprawę wiz. To pierwsza administracja USA, która do tego problemu podeszła w sposób tak poważny - odpowiedział, dodając: - Jestem przekonany, że zniesienie wiz dla Polaków będzie możliwe jeszcze przed końcem pierwszej kadencji prezydenta Donalda Trumpa.

21:06

- Jeżeli Polska ma być suwerenna i demokratyczna, to na litość boską, ci ludzie muszą zostać wysłani w stan spoczynku. Niestety  ich wpływy są nadal duże. W Polsce jest absolutnie przestrzegana wolność słowa i standardy konstytucyjne, są wolne media, jest wszystko to, co funkcjonuje w wolnych demokracjach. U nas nie wypuszcza się policji na demonstrujących, mają do tego prawo - grzmiał.

Przyznał, że w Polsce rządzą obecnie konserwatyści, co budzi sprzeciw środowisk lewicowych, podkreślając przy tym, iż takie są prawa demokracji, że raz rządzi jedna, a raz druga strona sceny politycznej. 

Zachęcał również zagranicznych dziennikarzy, aby odwiedzali Polskę i na własne oczy weryfikowali opinie, które - jego zdaniem - są niesłuszne bądź niepełne. 

21:04

Padło pytanie, którego adresatem był Andrzej Duda, a które dotyczyła reformy sądownictwa w Polsce, zwłaszcza wcześniejszego odchodzenia na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego. Prezydent odpowiedział w dość zdecydowany sposób.

- Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo ludzie na Zachodzie nie rozumieją tego problemu. Bo nie urodzili się w miejscu, gdzie wcześniej była sowiecka strefa wpływu - mówił, dodając, że urodził się jeszcze w czasach PRL, gdy "karierę można było zrobić jedynie należąc do partii komunistycznej". 

20:55

Kolejny temat to relacje polsko-rosyjskie. Najpierw wypowiedział się Andrzej Duda. - Chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem Polski, bo to nasz wielki sąsiad, są od nas więksi, ale jest jedna cecha, której mamy więcej. Jest w nas więcej męstwa. Pokazaliśmy to wiele razy - zaczął, przypominając trudną historię starć i napięć miedzy obydwoma krajami.

- Nasza przyjaźń jest przyjaźnią bardzo trudną. Chcielibyśmy, żeby Rosja była naszym przyjacielem, ale nie chcemy być w rosyjskiej strefie wpływów. Rosja pokazuje swoje imperialne zapędy. A my zawsze byliśmy pod względem kulturowym częścią zachodu, stamtąd przyjęliśmy przecież chrześcijaństwo - oznajmił polski prezydent.

20:52

Teraz wraca wątek relacji USA z Koreą Północną. Trump przyznał, że na początku jego kadencji były one napięte i że istniało ryzyko wojny, ale teraz napięć między Waszyngtonem a Pjongjangiem nie ma. 

Prezydent USA uważa, że Koreańczycy bardzo chcą poprawy relacji ze Stanami Zjednoczonymi i że nikt poza nim nie zrobił tak wiele dla ulepszenia stosunków bilateralnych między obydwoma krajami. 

20:49

- Dzisiaj podpisaliśmy dokument, który ma charakter przełomowy, przenosi nas do innej epok - powiedział z kolei Andrzej Duda, dodając: - To będzie decyzja USA, ilu żołnierzy skierują do Polski. To zależne od potrzeb i rzeczywistej sytuacji. Cieszymy się z ich obecności w Polsce. Amerykańscy żołnierze są traktowani w Polsce jako przyjaciele.

- Form obecności USA w Polsce pod względem militarnym będzie teraz znacznie więcej - podsumował. 

20:46

- Mam ciepłe uczucia w związku z Polską. Jesteście inteligentni, bardzo przedsiębiorczy. Lubię Polskę. Inne kraje powinny się od was uczyć, zobaczyć co się u was wydarzyło w ostatnich latach - podkreślił Trump, dodając, iż myśli intensywnie o swoim przyjeździe do Polski, ale "nie wie, co przygotował prezydent Duda". 

20:45

Teraz czas na pytania od dziennikarzy. Na pytanie o politykę gazową Niemiec, Trump stwierdził, że Niemcy popełniają błąd, ale prowadzą też politykę, do której mają prawo.

Przyznał również, że kontaktował się ostatnio z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który - jak twierdzi prezydent USA - napisał do niego "bardzo ładny i ciepły list". - Mam nadzieję, że kiedyś będziecie mogli się z nim zapoznać. Może za 100 lat, a może już za dwa tygodnie - mówił z niekłamanym uśmiechem. 

20:40

- Podpisanie wspólnej deklaracji jest dla nas kluczowe. Mam nadzieję, że współpraca wojskowa z USA będzie cały czas poszerzana – stwierdził Duda, dodając: - Dziękuję też za pozostałe umowy, choćby tę o wspólnym ściganiu przestępstw, która przybliża nas do ruchu bezwizowego.

- Mam nadzieję, że współpraca będzie rozwijała się jeszcze lepiej. Bardzo dziękuję - zakończył polski prezydent. 

20:36

- Mam nadzieję, że odwiedzi pan Polskę we wrześniu, w rocznicę napaści na Polskę przez nazistowskie Niemcy. USA pomogły Europie wygrać II wojnę światową, a potem ustanowić niepodległy suwerenny świat i pod postacią UE istnieje do dzisiaj - przyznał Duda. 

- Zwrócenie przez USA uwagi na sprawę bezpieczeństwa Europy ma wielkie znaczenie - dodał prezydent, dziękując przy tym Trumpowi za "piękne i ważne" w jego opinii przemówienie amerykańskiego przywódcy, wygłoszone w lipcu 2017 roku na stołecznym placu Krasińskich. 

20:33

Teraz głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Rozpoczął rzecz jasna od podziękowań dla Donalda Trumpa oraz jego małżonki Melanii. 

20:32

Trump: - W ciągu ostatnich lat Polska podpisała umowę na 25 mld. dolarów, kupując ponad 6 mld. metrów sześciennych gazu LNG z USA. Dziś podpisaliśmy deklarację o zakupie przez Polskę jeszcze dwóch miliardów metrów sześciennych gazu za kwotę 8 mld dolarów.

- Podpisaliśmy też deklarację o budowie elektrowni atomowej w Polsce, co poprawi bezpieczeństwo energetyczne tego kraju. Polska i USA wchodzą w tym roku na kolejny poziom wzajemnych relacji - oświadczył prezydent USA.

- Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe - mówił. 

Na koniec raz jeszcze wyraził zadowolenie z powodu wizyty polskiej pary prezydenckiej oraz życzenie, aby wzajemne polsko-amerykańskie relacje trwały w jak najlepszej formie. - "Wzajemność", to moje ulubione słowo - stwierdził. 

20:31

- Polska kupi nasze doskonałe samoloty F-35. To wspaniała wiadomość. Bardzo się cieszę, że polska armia będzie się modernizować przy pomocy sprzętu z USA. Polska podjęła bardzo poważne kroki. Przed nami jest jeszcze pewna praca, ale jestem przekonany, że Polska niebawem będzie mogła przystąpić do naszego programu wizowego - powiedział Trump.

Potwierdził, że Polska kupi aż 32 samoloty.

20:29

Telewizja NBC News transmituje na żywo całą konferencję:

20:27

- Mamy zaszczyt gościć dziś parę prezydencką z Polski. Sojusz z Polską jest znacznie silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Podpisaliśmy dziś wspólną deklarację o poszerzeniu współpracy wojskowej między naszymi krajami - powiedział Trump, odczytując swoje przemówienie.

Dodał, że Polskę i USA łączy prawo, cywilizacja i historia. Wyraził także dumę z faktu, iż podczas swojej wizyty w naszym kraju w 2017 roku, mógł spotkać się z weteranami Powstania Warszawskiego. 

20:24

Donald Trump i Andrzej Duda pojawili się już w Ogrodzie Różanym. Konferencję czas zacząć!

20:23

Kolejne zdjęcie z Gabinetu Owalnego:

20:21

Za chwilę rozpocznie się wspólna konferencja prasowa Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Można nawet powiedzieć, że mamy małe opóźnienie - briefing miał się bowiem rozpocząć 10 min temu.

20:17

Tak wyglądało - na podstawie relacji Marka Knollera - podpisanie wspólnej deklaracji:

20:10
20:08

"Walczyliśmy ramię w ramię na całym świecie, w tym w Iraku i Afganistanie, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo naszym narodom i całemu światu. Ta przyjaźń stanowi podstawę coraz bliższych relacji strategicznych i obronnych, skupionych na zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu obu państw oraz obszaru obowiązywania Traktatu Północnoatlantyckiego" - czytamy w treści deklaracji.

"Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych". 

20:06

Całość deklaracji podpisanej przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa możemy przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP, czyli TUTAJ.

20:03

Tak prezentowały się lecące nad Waszyngtonem myśliwce F-35:

20:01

Polska planuje zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza. W polsko-amerykańskiej deklaracji zapowiedź m.in. utworzenia Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

W deklaracji znalazła się również zapowiedź m.in. utworzenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a także utworzenia w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich. 

19:58

Tymczasem rozpoczął się już przelot myśliwców F-35 nad Białym Domem. Obie pary prezydenckie obserwują to stojąc na środku ogrodu rezydencji. 

19:57

PAP: Polska planuje zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

19:56

Deklaracja mówi, że USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy - dodaje PAP.  

19:55

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski - informuje Polska Agencja Prasowa.

Polska i USA potwierdzają swoje zobowiązania wobec NATO, w tym zobowiązania wynikające z art. 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jako podstawy wewnętrznych relacji obronnych. 

19:45

Tutaj z kolei prezydent Trump zapowiada wspomniany już wcześniej przelot myśliwców F-35 nad Białym Domem. Ma się on rozpocząć o 19:55 czasu polskiego, a więc już za 10 minut!

19:32

Poniżej więcej informacji na temat tego porozumienia:

Zobacz także

A tutaj zdjęcie z wnętrza amerykańskiej ambasady w Warszawie:

19:30

Tymczasem wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał w USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. - Umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA - poinformował w środowym komunikacie resort:

19:29

W tym momencie za zamkniętymi drzwiami trwają rozmowy. Po tym odbędzie się konferencja prasowa i podpisanie wynegocjowanych porozumień. Wydarzenie to zaplanowane jest na godz. 20 czasu polskiego.

Oznacza to, że na razie w naszej relacji może się zrobić nieco spokojniej. Ale oczywiście, jeśli coś ważnego i istotnego się wydarzy, natychmiast będziemy o tym informować.

19:23

Kolejne wideo z początku spotkania Trump-Duda:

19:07

A tutaj fragment briefingu, gdy jedna z dziennikarek zapytała o stan demokracji w Polsce. Andrzej Duda i Donald Trump zapewniali, że Polska nie ma żadnego problemu z demokracją ani stanem praworządności:

Zobacz także

19:01

Tutaj wideo będące krótkim fragmentem briefingu na początku spotkania:

18:57

Zdjęcie polskiej i amerykańskiej pary prezydenckiej z wnętrza Gabinetu Owalnego:

18:47

Polska i USA podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej:

18:40

Tutaj potwierdzenie wypowiedzi Trumpa nt. 2 tys. amerykańskich żołnierzy. Informację podał korespondent stacji CBS News w Białym Domu Mark Knoller:

18:38

A tutaj więcej na temat "niespodzianki", jaką Donald Trump przygotował dla Andrzeja Dudy:

Zobacz także

18:36

Prezydent USA dodał też, że "nie troszczy się o stan demokracji w Polsce". - Znam Polaków i ich liderów; Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości - powiedział. 

18:35

- Rozmawiamy o wysłaniu dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski - powiedział dziennikarzom Trump. Wcześniej przyznał, że jego przemówienie, która przed dwoma laty wygłosił na stołecznym placu Krasińskich, było jednym z najlepiej ocenianych wystąpień amerykańskich przywódców na terenie Europy. 

18:29

- Myślę, że przylecę do Polski, ale nie ustaliłem jeszcze daty. Nigdy nie zapomnę mojej pierwszej podróży - oznajmił Trump.

Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu mówi się o kolejnej wizycie prezydenta USA nad Wisłą. W spekulacjach najczęściej pojawia się data 1 września, a więc 80. rocznica wybuchy II wojny światowej. 

18:27

- Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie - powiedział dziennikarzom Donald Trump na początku spotkania z Andrzejem Dudą. 

18:24

Wcześniej potwierdzono także informacje CNN dotyczące przelotu myśliwców F-35 nad prezydencką rezydencją:

18:23

Biały Dom na swoim profilu na Twitterze oficjalnie powitał już polskiego prezydenta:

18:19

Jeszcze jedno nagranie z powitania prezydenckiej pary:

18:19

Jednym z głównych tematów rozmów będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Prezydenci mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie. Po rozmowach obaj przywódcy spotkają się z mediami.

Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa - zaplanowanej na godz. 20:10 czasu polskiego w Ogrodzie Różanym w Białym Domu - ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców co do umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

18:16

Teraz nastąpi moment, gdy dziennikarze nie będą mieli dostępu do tego, co się między obydwiema parami dzieje. Po ceremonii oficjalnego powitania w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy par prezydenckich, po których do rozmów, pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, przystąpią delegacje obu krajów.

18:13
18:08

Tak wyglądało to powitanie:

18:07

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wysieli z limuzyny i zostali przywitani przez Melanię i Donalda Trumpów przed wejściem do Białego Domu. Cała czwórka weszła już do środka.

18:04

Tak z zewnątrz prezentuje się to miejsce:

USA
fot. Wikimedia.Commons
18:01

TVN24 informuje, że Andrzej Duda wyruszył już z rezydencji Blair House (w której na czas pobytu w USA zatrzymał się wraz z rodziną) i zmierza w stronę Białego Domu.

17:58

A tak wyglądało ostatnie jak dotychczas, wrześniowe spotkanie Dudy z Trumpem:

17:57

Donald Trump szykuje również niespodziankę dla polskiej pary prezydenckiej - przelot samolotów F-35. Ma ona mieć charakter militarny, związany z planami polskiego rządu, aby zakupić te samoloty. W poniedziałek osobiście oglądał je w jednej z baz wojskowych na Florydzie szef MON Mariusz Błaszczak:

- Jesteśmy poinformowani, że pan prezydent Trump przygotował dla polskiej pary prezydenckiej specjalną niespodziankę. Czekamy na tę niespodziankę. Gdyby rzeczywiście miał być to przelot F-35, to byłby to bardzo duży gest i duży wyjątek, dlatego że samoloty od czasu 11 września w zasadzie nie latają nad Waszyngtonem - oświadczył Szczerski. 

17:53

Co ciekawe, do Stanów Zjednoczonych udała się także...córka pierwszej pary Kinga Duda. Będzie towarzyszyć rodzicom zarówno w oficjalnym przyjęciu (zaplanowanym na 23), jak i pozować do wszystkich oficjalnych fotografii:

Zobacz także

17:50

Dziś obaj prezydenci podpiszą także wynegocjowane wspólnie porozumienie dot. zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, obaj przywódcy zaakceptowali warunki porozumienia, choć ich szczegółów jeszcze do wiadomości publicznej nie podano:

Zobacz także

17:46

Andrzej Duda jest w USA. Dzisiaj o godz. 12 czasu lokalnego, a więc o 18 czasu polskiego podjedzie limuzyną pod Biały Dom, aby tam wraz z małżonką zostać podjętym przez Donalda i Melanię Trumpów.

Następnie planowane są oświadczenia prezydenckie i briefing prasowy w Gabinecie Owalnym oraz roboczy lunch, który Duda i Trump zjedzą w swoim towarzystwie (pierwsze damy zjedzą posiłek osobno). 

17:42

To nie jest pierwsza wizyta prezydenta Dudy w USA, ale będzie to dopiero druga okazja, aby został on oficjalnie podjęty przez swojego amerykańskiego odpowiednika w Białym Domu. Pierwszy raz miało to miejsce 18 września ubiegłego roku.

Wcześniej, bo w lipcu 2017r., to Donald Trump odwiedził Polskę. 

17:40

Dzień dobry! Rozpoczynamy naszą relację na żywo z wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Bądźcie z nami, aby śledzić to wydarzenia niemal minuta po minucie!

RadioZET.pl