wPolityce: Niespodziewana wizyta Merkel w Polsce

14.03.2018 18:42

W najbliższy poniedziałek do Polski przyleci Angela Merkel - donosi portal wPolityce.pl. Szefowej niemieckiego rządu towarzyszyć będzie Heiko Maas. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta nowego szefa MSZ Niemiec.

Angela Merkel fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- To kolejne potwierdzenie, że Berlin chce z nami rozmawiać, że ten dialog istnieje. Pośrednio to również wskazanie, że dialog w sprawie praworządności i rozmowy z Komisją Europejską przynoszą realne rezultaty - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl osoba z otoczenia rządu.

Angela Merkel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Niemcy. Angela Merkel kanclerzem po raz czwarty 

Niemiecki parlament wybrał w środę Angelę Merkel na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 z 688 deputowanych Bundestagu.

Merkel musi zostać jeszcze mianowana na urząd przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, a następnie zaprzysiężona w gmachu Bundestagu. Również w środę mają zostać zaprzysiężeni ministrowie w jej rządzie.

Rządząca koalicja, na której czele ma stanąć Merkel, złożona z bloku partii chadeckich CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD, dysponuje w Bundestagu 399 na 709 mandatów, co pokazuje, że za jej kandydaturą nie zagłosowała część deputowanych z jej zaplecza politycznego. Większość absolutna wynosi 355 głosów.

RadioZET.pl/wPolityce,PAP/DG

Oceń