Zamknij

wPolityce: Niespodziewana wizyta Merkel w Polsce

Redakcja
14.03.2018 18:42
Angela Merkel
fot. PAP/EPA

W najbliższy poniedziałek do Polski przyleci Angela Merkel - donosi portal wPolityce.pl. Szefowej niemieckiego rządu towarzyszyć będzie Heiko Maas. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta nowego szefa MSZ Niemiec.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- To kolejne potwierdzenie, że Berlin chce z nami rozmawiać, że ten dialog istnieje. Pośrednio to również wskazanie, że dialog w sprawie praworządności i rozmowy z Komisją Europejską przynoszą realne rezultaty - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl osoba z otoczenia rządu.

Angela Merkel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Niemcy. Angela Merkel kanclerzem po raz czwarty 

Niemiecki parlament wybrał w środę Angelę Merkel na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 z 688 deputowanych Bundestagu.

Merkel musi zostać jeszcze mianowana na urząd przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, a następnie zaprzysiężona w gmachu Bundestagu. Również w środę mają zostać zaprzysiężeni ministrowie w jej rządzie.

Zobacz także

Rządząca koalicja, na której czele ma stanąć Merkel, złożona z bloku partii chadeckich CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD, dysponuje w Bundestagu 399 na 709 mandatów, co pokazuje, że za jej kandydaturą nie zagłosowała część deputowanych z jej zaplecza politycznego. Większość absolutna wynosi 355 głosów.

RadioZET.pl/wPolityce,PAP/DG