Zamknij

Wstęp do klubów nocnych tylko dla zaszczepionych. Anglia znosi obostrzenia

Aleksander Klekocki
20.07.2021 09:30

Od końca września dowód pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19 będzie w Anglii warunkiem wejścia do klubów nocnych oraz innych zatłoczonych miejsc - ogłosił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. Doradcy rządu ostrzegają, że w klubach może dochodzić do "superrozprzestrzeniania koronawirusa", czyli sytuacji, gdy w krótkim czasie wiele osób zostaje zakażonych.

Kluby nocne w Anglii tylko dla zaszczepionych
fot. Matt Crossick/Press Association/East News

Obecnie puby, restauracje czy kluby nocne są jedynie zachęcane do tego, by korzystać z certyfikatów, które pokazują, że dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przeciwciała po przebytej chorobie. Jednak premier Boris Johnson powiedział, że jest zaniepokojony utrzymującym się ryzykiem przenoszenia wirusa.

- Nie chcę być zmuszony do ponownego zamknięcia klubów nocnych, jak to miało miejsce gdzie indziej. Ale to oznacza, że muszą robić to, co społecznie odpowiedzialne. Jak powiedzieliśmy w zeszłym tygodniu, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia obowiązku certyfikatów w dowolnym momencie, jeśli jest to konieczne do ograniczenia transmisji - powiedział brytyjski premier podczas konferencji prasowej, na której obecny był zdalnie, gdyż sam odbywa obecnie kwarantannę po kontakcie z zakażonym ministrem zdrowia.

Nocne kluby w Anglii tylko dla zaszczepionych przeciw COVID-19

- I muszę teraz zapowiedzieć, że przed końcem września, gdy wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały szansę przyjąć dwie szczepionki, planujemy uczynić pełne zaszczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się tłumy - oświadczył. Według najświeższych danych, 35 proc. osób w wieku od 18 do 30 lat nie miało jeszcze nawet pierwszego szczepienia przeciw COVID-19.

Główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance wskazał, że kluby nocne i podobne miejsca z powodu tłumów w bliskim kontakcie mogą być "wydarzeniami superrozprzestrzeniania wirusa". - Spodziewałbym się, że wraz z otwarciem klubów nocnych będziemy nadal widzieć wzrost przypadków, a także, że zobaczymy ogniska związane z konkretnymi klubami nocnymi - powiedział.

Również w Walii kluby nocne mogły w poniedziałek wznowić działalność, natomiast nadal są one zamknięte w Szkocji i Irlandii Północnej. Rząd walijski zapowiedział, że nigdy nie wprowadzi obowiązku certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do nich, ale ich właściciele mogą taki wymóg zastosować.

COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 39 950 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 19 zgonów. W obu przypadkach są to wyraźnie niższe liczby niż w poprzednich kilku dniach, ale wynika to raczej z faktu, że dane te dotyczą weekendu, gdy przeprowadza się mniej testów.

loader

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK