Zamknij

Anna Karina nie żyje. ''Kino zostało dziś osierocone''

Magdalena Kulej
15.12.2019 12:05
Anna Karina nie żyje
fot. EAST NEWS, Courtesy Everett Collection

Anna Karina zmarła w sobotę w paryskim szpitalu - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras. Słynna, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, miała 79 lat.

Anna Karina nie żyje. Kim była?

Anna Karina zadebiutowała w filmie krótkometrażowym jeszcze jako 14-latka. Trzy lata później przeniosła się do Paryża, gdzie szybko zwróciła na siebie uwagę. Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Hanne Karen Blarke Bayer; pseudonim artystyczny wymyśliła jej Coco Chanel.

Odmówiła występu w debiucie Paula Godarda, który zachwycił się młodą aktorką kąpiącą się w pianie w reklamie mydła i zaproponował jej udział w filmie "Do utraty tchu" z 1960 roku, który zainicjował francuską Nową Falę. W filmie wystąpiła Jean Seberg i Jean-Paul Belmondo.

Karina zagrała w filmie "Żołnierzyk". Za rolę Angeli w filmie "Kobieta jest kobietą" została nagrodzona na festiwalu w Berlinie w 1962 roku. Wystąpiła łącznie w siedmiu filmach Godarda i w końcu została jego żoną. Grała też w filmach Luchino Viscontiego, Tony'ego Richardsona, a także u George'a Cukora.

Była też znaną piosenkarką. Wielki sukces przyniosło jej wykonanie piosenki Serge'a Gainsbourga w komedii muzycznej "Anna" Pierre'a Koralnika.

Na wieść o śmierci Anny Kariny francuski minister kultury Franck Riester napisał na Twitterze, że "kino francuskie zostało dziś osierocone. Straciło jedną ze swych legend".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP