Anonymous znowu atakuje Rosję. Hakerzy skasowali dane lotnicze

29.03.2022 23:51

Cyberatak zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego. Hakerzy z grupy Anonymous zaatakowali serwer, który nie miał kopii danych, ponieważ rosyjskie ministerstwo nie przeznaczyło na to środków.

Anonymous znowu atakuje Rosję. Hakerzy skasowali dane lotnicze
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Wojna w Ukrainie nazywana jest krwawym atakiem Putina na bezbronnych cywilów. Już nawet rosyjscy żołnierze nie chcą brać w niej udziału. Aż 58 wojskowych z Kaliningradu miało odmówić wykonania rozkazów.

Już na początku wojny na pomoc atakowanej w cyberprzestrzeni Ukrainie ruszyli hakerzy z kolektywu Anonymous. Wybitni programiści chronią urzędowe strony atakowanego kraju, a także osłabiają i wyłączają rosyjskie serwery. Grupa włamała się też do znajdujących się na terenie Rosji drukarek. Po przejęciu kontroli nad sprzętem drukowała masowo oświadczenia mające być przeciwwagą dla oficjalnej kremlowskiej propagandy.  

Udany cyberatak na rosyjską agencję transportu lotniczego

Ukraiński portal Euromaidan PR podał na Twitterze we wtorek wieczorem, że cyberatak zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego Rosawiacja. Z serwerów zniknęło 65 terabajtów danych. Do przeprowadzenia ataku przyznał się kolektyw hakerów Anonymous.

Według portal Euromaidan PR nie istnieje rezerwowy zapis danych Rosawiacji, zniszczone zostały maile, dokumenty i rejestracja samolotów. Do ataku miało dojść w sobotę.

Wszystkie dokumenty, pliki, dane rejestracyjne samolotów i poczta zostały usunięte z serwerów. W sumie wyczyszczono około 65 terabajtów danych.

RadioZET.pl/PAP

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

Wojna w Ukrainie na żywo: