Zamknij

Kraj, gdzie kobiety nie mogą prowadzić samochodu, zadba o równość płci

Redakcja
24.04.2017 18:11
Kraj, gdzie kobiety nie mogą prowadzić samochodu, zadba o równość płci
fot. AFP/East News

Arabia Saudyjska synonimem walki o równouprawnienie płci? Państwo zostało właśnie wybrane na członka komisji ONZ ds. statusu kobiet. Decyzja zapadła na spotkaniu Rady Ekonomicznej i Społecznej organizacji.

Arabia Saudyjska jest już członkiem Rady Praw Człowieka przy ONZ. Teraz monarchia obok 44 innych państw będzie miała decydujący głos w debacie na temat wyrównywania szans obu płci, zadba o promocję praw kobiet i weźmie udział w kreowaniu globalnych standardów mających pomóc wypracować dobre praktyki w kwestii traktowania kobiet i zwalczania seksizmu.

Decyzja o włączeniu Arabii Saudyjskiej w pracę komitetu dziwi tym bardziej, że tajemnicą poliszynela jest, jak bardzo na bakier z prawami kobiet jest monarchia. Nad Saudyjkami pieczę sprawuje męski opiekun mający decydujący głos we wszystkich ważnych sprawach, nie mogą one prowadzić samochodu, istnieją ściśle egzekwowane normy co do segregacji płci, a przypadki śmierci kobiet, którym nie mogła udzielić pomocy złożona z samych mężczyzn karetką wielokrotnie elektryzowały opinię publiczną. 

Informację stanowczo potępiły organizacje działające na rzecz praw człowieka. - Wybrać Arabię Saudyjską do obrony praw kobiet to tak, jakby postawić podpalacza na czele miejskiej straży pożarnej - skomentował Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy organizacji UN Watch.

Z prostej matematyki wynika, że kandydaturę Arabii Saudyjskiej musiało poprzeć kilka państw europejskich, którym nie powinno być raczej po drodze ze standardami wyznawanymi przez wybitnie maskulinistyczne władze w Rijadzie.

RadioZET.pl/Independent/KM