Zamknij

Kobieta przechadzała się ulicą w krótkiej spódnicy. Teraz szukają jej władze [WIDEO]

Redakcja
18.07.2017 14:28
Kobieta przechadzała się ulicą w krótkiej spódnicy. Teraz szukają jej władze [WIDEO]
fot. East News

Młoda kobieta przechadza się w jednej z najbardziej konserwatywnych prowincji w Arabii Saudyjskiej. Ma na sobie krótką spódnicę i kusą bluzkę. Wideo pojawiło się w weekend w sieci i wywołało burzę. Teraz kobiety poszukują organy państwowe. 

Kobieta posługuje się pseudonimem Khulood, co w języku arabskim oznacza wieczność, nieśmiertelność. Kobieta wybrała się na spacer historycznego fortu Ushayqir w prowincji Nadżd. Miejsce to uchodzi za bastion tradycyjnego myślenia i jedną z najbardziej konserwatywnych prowincji. To tam narodził się wahabizm. Ten religijny nurt opiera się na fundamentalizmie, według swoich wyznawców głosi "powrót do pierwotnej czystości islamu, prostoty i surowości obyczajów.

Film z udziałem dziewczyny najpierw znalazł się na Snapchacie, potem został opublikowany na Twitterze. Gest kobiety wywołał skrajne reakcje. Jedni nawoływali do jej aresztowania, inni gratulowali odwagi i wysyłali wyrazy wsparcia w dalszym działaniu o równouprawnienie. Kobiety w Arabii Saudyjskiej muszą nosić długą szatę zwaną abają, chustę na głowę oraz niqab, czyli woalkę zasłaniającą twarz. Wymóg ubioru dotyczy zakrywania twarzy i ciała. Tym bardziej strój kobiety z filmiku wydaje się gestem niemal heroicznym. 

Krytycy zwracają uwagę na poszanowanie tradycji królestwa, zwolennicy mówią, że w innych krajach kobietom nie dyktuje się, jakie ubrania mają nosić.

Władze Ushaygar wezwały gubernatora prowincji i policję w celu podjęcia działań przeciwko kobiecie.

RadioZET.pl/BBC/KM