Zamknij

Arabia Saudyjska. Kobiety będą mogły oglądać zawody sportowe

Redakcja
30.10.2017 09:52
Arabia Saudyjska. Kobiety będą mogły oglądać zawody sportowe
fot. AFP/East News

Arabia Saudyjska zapowiedziała w niedzielę zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 r. Saudyjki będą kibicować zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach - zaznaczyły władze odpowiedzialne za kulturę fizyczną.

Zagłosuj

Czy sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej się polepsza?

Liczba głosów:

W komunikacie opublikowanym na Twitterze wskazano, że kobiety będą mogły oglądać imprezy sportowe na stadionie w stolicy kraju - Rijadzie, na stadionie w Dżuddzie w zachodniej części królestwa (prowincja Mekki) oraz na obiekcie w stolicy prowincji wschodniej - portowym Ad-Dammanie.

Saudyjki po raz pierwszy w historii mogły wejść na stadion w Rijadzie w dniu 23 września. Ich obecność zyskała aprobatę władz, ponieważ chodziło o obchody 87. rocznicy założenia państwa.

Zezwolenie na uczestnictwo w imprezach sportowych jest kolejnym krokiem znoszącym restrykcyjne ograniczenia, które uniemożliwiały kobietom uczestnictwo w życiu publicznym.

26 września król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.

Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim. 

RadioZET.pl/PAP/KM