Zamknij

Masowe aresztowania obrońców praw człowieka. Wśród zatrzymanych pisarze, blogerzy, aktywiści

Redakcja
05.04.2019 23:43
Masowe aresztowania obrońców praw człowieka. Wśród zatrzymanych pisarze, blogerzy, aktywiści
fot. AP/Associated Press/East News

Policja Arabii Saudyjskiej aresztowała w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin ośmiu pisarzy i blogerów - obrońców praw człowieka. Agencje prasowe piszą o nowej fali aresztowań, podczas gdy trwa proces przeciwko kilkunastu osobom zatrzymanym w maju 2018 r.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rozpoczyna się pierwsza kampania masowych represji przeciwko przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego w Arabii Saudyjskiej po zabójstwie w październiku ub. roku w Stambule saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, które bardzo zaszkodziło wizerunkowi królestwa saudyjskiego - pisze AFP.

Zobacz także

Organizacja obrońców praw człowieka ALQST mająca siedzibę w Londynie podkreśla w wydanym w piątek komunikacie, że aresztowani zostali "pisarze i blogerzy zaangażowani w publiczną dyskusję o reformach niezbędnych w ultrakonserwatywnym królestwie".

Zobacz także

Na razie władze saudyjskie nie ustosunkowały się do tych wiadomości.

"Władze wydają się dążyć do uciszenia za wszelką cenę"

- Władze wydają się dążyć do uciszenia za wszelką cenę wszystkich, którzy odważają się wyrażać publicznie lub prywatnie swe opinie - oświadczyła Samah Hadid, dyrektorka Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu.

Jej zdaniem mamy do czynienia z szerszą kampanią represji wymierzoną przeciwko osobom uczestniczącym w działaniach na rzecz praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Po 13 marca - mówi Samah Hadid - przed sądem karnym w Rijadzie postawiono jedenaście kobiet oskarżonych o kontakty z zagranicznymi mediami i dyplomatami oraz organizacjami obrońców praw człowieka.

Zobacz także

Większość z nich została aresztowana w maju 2018 roku, zaledwie na miesiąc przed historycznym wydarzeniem, jakim było zniesienie w Arabii Saudyjskiej zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety.

Wśród zatrzymanych osoby z podwójnym obywatelstwem, aktywiści, pisarze i lekarz

Ostatnie aresztowania zostały przeprowadzone przez agentów państwowej służby bezpieczeństwa, którzy wtargnęli do prywatnych mieszkań i dokonali konfiskaty telefonów i komputerów oraz innego sprzętu elektronicznego, nawet jeśli nie należał do osób zatrzymanych - oświadczył dziennikarzom dyrektor organizacji pozarządowej ALQST Jahja Asiri.

Dwaj spośród zatrzymanych mają podwójne obywatelstwo: saudyjskie i amerykańskie. To aktywiści ruchu na rzecz praw człowieka Salah al-Hajdar i Bader al-Ibrahim, pisarz i lekarz. Aresztowane zostało także małżeństwo pisarzy - Tumar al-Marzuki i jego ciężarna żona Chadija al-Harbi, aktywistka ruchu na rzecz praw kobiet.

RadioZET/PAP