Zamknij

Arabia Saudyjska. Ukrzyżowano skazańca w świętym mieście islamu

Redakcja
09.08.2018 14:25
Arabia Saudyjska. Ukrzyżowanie w Mekce
fot. Abrar Mubark Alhumairi/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

W Mekce ukrzyżowano obywatela Mjanmy skazanego wcześniej na karę śmierci. Mężczyzna był oskarżony między innymi o zabójstwo kobiety. Do wykonania wyroku doszło podczas sporu Arabii Saudyjskiej z Kanadą w sprawie łamania praw człowieka przez władze w Rijadzie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała państwowa agencja prasowa Saudi Press Agency (SPA), egzekucja została wykonana na Eliasie Abulkalaamie Jamaleddeenie. Obywatel Mjanmy miał najpierw wkraść się do mieszkania kobiety z użyciem broni palnej, a potem ją zaatakować nożem. Ofiara zmarła.

Mężczyzna był również oskarżony o włamanie do innego domu, gwałt oraz kradzież broni palnej z amunicją. 

Zobacz także

W depeszy podkreślono, że sąd podtrzymał wyrok śmierci, a zgodę na niego wyraził król Arabii Saudyjskiej.

Dziennik „The New York Times” podkreśla, że choć Arabia Saudyjska należy do krajów z największą liczbą egzekucji, to ukrzyżowanie wobec skazańców jest stosowane niezwykle rzadko.

Informacja o ukrzyżowaniu skazańca zbiegła się z kryzysem dyplomatycznym między Kanadą a Arabią Saudyjską.

Zobacz także

Wybuchł on w niedzielę, a dotyczy wpisu na Twitterze, w którym MSZ Kanady skrytykował Arabię Saudyjską za zatrzymania obrońców praw człowieka. W odpowiedzi Rijad nakazał ambasadorowi Kanady opuszczenie kraju oraz zapowiedział szereg sankcji związanych z handlem i inwestycjami.

Jak dotąd, ogłoszono zawieszenie importu zboża kanadyjskiego, a także programów wymiany studenckiej, leczenia zagranicznego i połączeń lotniczych. Według doniesień mediów saudyjscy inwestorzy instytucjonalni zostali także poinstruowani, by wyprzedawać kanadyjskie aktywa.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Times/PTD