Zamknij

Argentyna: Izba Deputowanych przyjęła projekt legalizacji aborcji

Redakcja
14.06.2018 15:28
Argentyna: Izba Deputowanych przyjęła projekt legalizacji aborcji
fot. AFP/East News

Po Irlandii przyszedł czas na Argentynę. W czwartek, około 15 polskiego czasu zakończyła się prawie 21-godzinna debata w sprawie legalizacji aborcji. 

Argentyńska Izba Deputowanych Argentyny debatowała 21 godzin nad projektem legalizacji aborcji. Była to najdłuższa dyskusja w historii parlamentu. Większość deputowanych zagłosowała za przyjęciem ustawy legalizującej aborcję do 14 tygodnia bez ograniczeń i za darmo. Ustawa trafi teraz do Senatu. 

oks

W głosowaniu wzięło udział 256 deputowanych. 129 z nich głosowało za przyjęciem ustawy, 125 było przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu. Jak podaje Aborcyjny Dream Tour, początkowa informacja mówiła o 131 głosach na tak. Rozgorzała wówczas kłótnia o źle policzone głosy i wynik został zmodyfikowany. Jak można zauważyć, różnica między głosami za i przeciw jest niewielka, dlatego też przeciwnicy liberalizacji aborcji jeszcze przez kilka minut głośno protestowali i podważali ogłoszony wynik. Decyzja została jednak oficjalnie przyjęta. 

Zobacz także

Przed budynkiem parlamentu w Buenos Aires od ponad doby zbierały się tłumy zwolenniczek i zwolenników wprowadzenia legalnego prawa do przerywania ciąży. 4 maja dziesiątki tysięcy demonstrantek i demonstrantów przeszło przez ulice stolicy Argentyny, od placu Majowego pod budynek parlamentu. Uczestnicy pochodu domagali się przyjęcia ustawy przez izbę niższą. Marsz odbył się pod hasłem „Ani jednej z nas mniej!”. 

Aborcja – referendum w Irlandii

Referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego przeprowadzono też w Irlandii. Za liberalizacją przepisów aborcyjnych w Irlandii opowiedziało się 66,4 proc. uczestników referendum, które przeprowadzono 25 maja. 

RadioZET.pl/KM