Zamknij

Argentyna wprowadza twardy lockdown, pierwszy w tym roku. "Krytyczna sytuacja"

21.05.2021 22:29
Argentyna wprowadza lockdown do końca maja 2021
fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Władze Argentyny wdrażają od soboty pierwszy twardy lockdown w tym roku w związku z rosnącym poziomem zakażeń koronawirusem i zgonów wskutek Covid-19. Blokada kraju ma potrwać do końca maja.

Argentyna wprowadza lockdown w związku z szerzeniem się epidemii koronawirusa. Wśród wprowadzonych przez władze radykalnych środków są m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się, zawieszenie aktywności społecznej, biznesowej, edukacyjnej, religijnej i sportowej.

Wyłączeni z restrykcji będą pracownicy "wykonujący kluczowe prace" – podaje agencja AP. "Jesteśmy w najgorszym momencie od początku pandemii" - ocenił wprost prezydent państwa Alberto Fernandez w telewizyjnym przesłaniu wyemitowanym w czwartek. Dodał, że obserwowana jest najwyższa liczba zachorowań i zgonów. "Musimy poważnie potraktować tę krytyczną sytuację" - podsumował.

Argentyna wprowadza twardy lockdown. Rekordy zakażeń i zgonów na Covid-19

Na początku pandemii Argentyna nałożyła jedną z najdłuższych na świecie kwarantann - między marcem a lipcem ub.r. Negatywny wpływ, jaki miało to zamknięcie na gospodarkę i nastrój w społeczeństwie pozostawił rządowi niewielkie pole manewru - zauważa Associated Press. Sytuacji nie ułatwia niedobór szczepionek i bardziej zakaźne odmiany wirusa. 

Wskutek takiego obrotu spraw argentyński sektor zdrowia znów znalazł się na skraju załamania. We wtorek w Argentynie odnotowano 35 543 nowych przypadków zakażenia i 745 zgonów na Covid-19, obie statystyki są niechlubnym rekordem epidemicznym w kraju. W sumie w Argentynie odnotowano 3,4 mln potwierdzonych zakażeń koronawirusem i ponad 72 tys. zgonów.

Fernandez zapowiedział, że po 31 maja ograniczenia pandemiczne powrócą do obecnego poziomu: godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano oraz zakaz aktywności społecznej, rekreacyjnej i handlowej w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto w weekend 5-6 czerwca obowiązywać będzie ścisły lockdown.

mid-epa09216440
fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
mid-epa09216443
fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

RadioZET.pl/PAP

C