Zamknij

Nie żyje 18-latka uwięziona w ciele staruszki. Jej ostatnie słowa poruszają

Magdalena Barszczak
21.07.2021 18:35
Ashanti Smith
fot. Brighton Argus/Solent News/East News

Ashanti Smith nie żyje. Uwięziona w ciele staruszki Brytyjka zmarła kilka tygodni po swoich 18. urodzinach. Matka cierpiącej na "chorobę Benjamina Buttona" nastolatki ujawniła jej ostatnie słowa.

Ashanti Smith cierpiała na progerię powodującą przedwczesne starzenie się. Jedną z jej odmian jest syndrom Hutchinsona-Gilforda. To właśnie ta choroba rozwinęła się u dziewczynki. Z każdym rokiem Ashanti przybywało osiem lat życia. Dziewczynka odeszła 17 lipca. Jej stan doprowadził do zapalenia stawów oraz niewydolności serca.

Ashanti Smith nie żyje. Była uwięziona w ciele 144-latki

Matka nastolatki Phoebe Louise Smith oddała hołd swojej "genialnej i pełnej silnej woli" córce. Jak mówiła w rozmowie z Daily Mail, 18-latka miała problemy z poruszaniem się. Nie pozwoliła jednak, by choroba znacząco wpłynęła na jej życie, mimo że lekarze dawali jej tylko kilka lat.

"Była typową 18-latką i kochałam w niej wszystko. Była genialna i pyskata. Mówiła, co myśli i wszyscy o tym wiedzieli" - wspominała. "Była głośniejsza niż ja – a ja jestem bardzo głośną osobą" - dodała.

W maju cierpiąca na progerię Brytyjka skończyła 18 lat. Swoje urodziny uczciła, zamawiając drinka w pubie. Matka Ashanti podkreśliła, że mimo jej choroby była zdeterminowana, by traktować swoją córkę jak każda matka.

Phoebe Louise Smith relacjonowała, że w dniu swojej śmierci Ashanti była w parku, potem zjadła obiad. Nagle źle się poczuła i poprosiła, by zawieźć ją do domu. Jej mama zdradziła, jakie były ostatnie słowa 18-latki. "Bardzo walczyła, ale w pewnym momencie powiedziała: << Mamo, kocham cię. Musisz pozwolić mi odejść>>" - relacjonowała.

Rodzina i przyjaciele Ashanti ufundowali zbiórkę, by pokryć koszty pogrzebu 18-latki, która identyfikowała się ze społecznością gejów i lesbijek. Częścią uroczystości mają być białe konie, pióra oraz flagi LGBT i BTS, ponieważ Brytyjka była fanką K-popu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Daily Mail/justgiving.com