Zamknij

Nie żyje 18-latka uwięziona w ciele staruszki. Jej ostatnie słowa poruszają

Magdalena Barszczak
21.07.2021 18:35

Ashanti Smith nie żyje. Uwięziona w ciele staruszki Brytyjka zmarła kilka tygodni po swoich 18. urodzinach. Matka cierpiącej na "chorobę Benjamina Buttona" nastolatki ujawniła jej ostatnie słowa.

Ashanti Smith
fot. Brighton Argus/Solent News/East News

Ashanti Smith cierpiała na progerię powodującą przedwczesne starzenie się. Jedną z jej odmian jest syndrom Hutchinsona-Gilforda. To właśnie ta choroba rozwinęła się u dziewczynki. Z każdym rokiem Ashanti przybywało osiem lat życia. Dziewczynka odeszła 17 lipca. Jej stan doprowadził do zapalenia stawów oraz niewydolności serca.

Ashanti Smith nie żyje. Była uwięziona w ciele 144-latki

Matka nastolatki Phoebe Louise Smith oddała hołd swojej "genialnej i pełnej silnej woli" córce. Jak mówiła w rozmowie z Daily Mail, 18-latka miała problemy z poruszaniem się. Nie pozwoliła jednak, by choroba znacząco wpłynęła na jej życie, mimo że lekarze dawali jej tylko kilka lat.

"Była typową 18-latką i kochałam w niej wszystko. Była genialna i pyskata. Mówiła, co myśli i wszyscy o tym wiedzieli" - wspominała. "Była głośniejsza niż ja – a ja jestem bardzo głośną osobą" - dodała.

W maju cierpiąca na progerię Brytyjka skończyła 18 lat. Swoje urodziny uczciła, zamawiając drinka w pubie. Matka Ashanti podkreśliła, że mimo jej choroby była zdeterminowana, by traktować swoją córkę jak każda matka.

Phoebe Louise Smith relacjonowała, że w dniu swojej śmierci Ashanti była w parku, potem zjadła obiad. Nagle źle się poczuła i poprosiła, by zawieźć ją do domu. Jej mama zdradziła, jakie były ostatnie słowa 18-latki. "Bardzo walczyła, ale w pewnym momencie powiedziała: << Mamo, kocham cię. Musisz pozwolić mi odejść>>" - relacjonowała.

Rodzina i przyjaciele Ashanti ufundowali zbiórkę, by pokryć koszty pogrzebu 18-latki, która identyfikowała się ze społecznością gejów i lesbijek. Częścią uroczystości mają być białe konie, pióra oraz flagi LGBT i BTS, ponieważ Brytyjka była fanką K-popu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Daily Mail/justgiving.com