Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Asteroida o długości 1,2 kilometra przeleci obok Ziemi. Jest potencjalnie niebezpieczna

25.01.2018 11:20
xxx wiadomosci

Astronomowie z Kalifornii poinformowali opinię publiczną, że mierząca ponad kilometr asteroida zbliży się do Ziemi na nieco ponad 4 mln kilometrów.

Asteroida o długości 1,2 kilometra przeleci obok Ziemi. Jest potencjalnie niebezpieczna fot. Archiwum RadioZET.pl (zdj. ilustracyjne)

Olbrzymia skała nazwana 2002 AJ129 zaliczana jest do asteroid „potencjalnie niebezpiecznych”. Tak sklasyfikowane są obiekty zbliżające się do naszej planety na mniej niż 7 mln 360 tys. kilometrów. — Nam odległość ta może wydawać się ogromna, ale w skali przestrzeni kosmicznej jest to bardzo blisko. Choć nie tak jak np. od nas do Księżyca (384 400 km). Jeśli jakaś asteroida znalazłaby się w takiej odległości, to byłaby praktycznie na naszym podwórku — mówi dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z WP Tech.

Zagłosuj

Interesujesz się astronomią?

1,2 km długości

Długość asteroidy robi wrażenie na obserwatorach, według bowiem dotychczasowych obliczeń może mieć ona nawet 1200 metrów długości. Dokładniejsze wymiary będą znane po obserwacjach za pomocą Goldstone Radio Telescope w Kalifornii.

Poruszenie w świecie astronomii

Przelot 2002 AJ129 w relatywnie niewielkiej odległości od Ziemi jest w środowisku astronomów dużym wydarzeniem. — Możemy naprawdę wiele dowiedzieć się o asteroidach i zacząć odpowiadać na niektóre z nurtujących nas pytań za pomocą obserwacji radarowych — powiedział Lance Benner z NASA.

Gdyby 2002 AJ129 uderzyła w Ziemię, krater miałby około 25 km średnicy.

RadioZET.pl/WP Tech/o2.pl/strz

Oceń