Zamknij

Asteroida o długości 1,2 kilometra przeleci obok Ziemi. Jest potencjalnie niebezpieczna

Redakcja
25.01.2018 11:20
Asteroida o długości 1,2 kilometra przeleci obok Ziemi. Jest potencjalnie niebezpieczna
fot. Archiwum RadioZET.pl (zdj. ilustracyjne)

Astronomowie z Kalifornii poinformowali opinię publiczną, że mierząca ponad kilometr asteroida zbliży się do Ziemi na nieco ponad 4 mln kilometrów.

Olbrzymia skała nazwana 2002 AJ129 zaliczana jest do asteroid „potencjalnie niebezpiecznych”. Tak sklasyfikowane są obiekty zbliżające się do naszej planety na mniej niż 7 mln 360 tys. kilometrów. — Nam odległość ta może wydawać się ogromna, ale w skali przestrzeni kosmicznej jest to bardzo blisko. Choć nie tak jak np. od nas do Księżyca (384 400 km). Jeśli jakaś asteroida znalazłaby się w takiej odległości, to byłaby praktycznie na naszym podwórku — mówi dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z WP Tech.

Zagłosuj

Interesujesz się astronomią?

Liczba głosów:

1,2 km długości

Długość asteroidy robi wrażenie na obserwatorach, według bowiem dotychczasowych obliczeń może mieć ona nawet 1200 metrów długości. Dokładniejsze wymiary będą znane po obserwacjach za pomocą Goldstone Radio Telescope w Kalifornii.

Poruszenie w świecie astronomii

Przelot 2002 AJ129 w relatywnie niewielkiej odległości od Ziemi jest w środowisku astronomów dużym wydarzeniem. — Możemy naprawdę wiele dowiedzieć się o asteroidach i zacząć odpowiadać na niektóre z nurtujących nas pytań za pomocą obserwacji radarowych — powiedział Lance Benner z NASA.

Gdyby 2002 AJ129 uderzyła w Ziemię, krater miałby około 25 km średnicy.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP Tech/o2.pl/strz