Zamknij

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą

Redakcja
26.11.2018 07:44
Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą
fot. Shutterstock

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą odbędzie się w poniedziałek – poinformowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. W niedzielę rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty na Morzu Azowskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Haley przekazała na Twitterze, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa odbędzie się w Nowym Jorku o godz. 11 (godz. 17 czasu polskiego).

O zwołanie pilnego posiedzenia RB ONZ w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim w niedzielę zwróciła się Rosja – informował wcześniej przedstawiciel rosyjskiej delegacji Dmitrij Polanski, jako uzasadnienie podając „niebezpieczny rozwój sytuacji na Morzu Azowskim”.

Zobacz także

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne.

Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.

Ukraina informuje o sześciu marynarzach rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, Rosja – o trzech.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła stronę ukraińską o „prowokację”. FSB oświadczyła w niedzielę wieczorem, że ma dowody na to, iż strona ukraińska „przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

Zobacz także

W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, na którym rozważone zostanie wprowadzenie stanu wojennego.

Unia Europejska i NATO wezwały do deeskalacji sytuacji na Morzu Azowskim.

RadioZET.pl/PAP/BM