Zamknij

Wywiad z podejrzanymi w sprawie Skripala. Brytyjskie MSZ: Rosja odpowiada kłamstwami

Redakcja
13.09.2018 17:49
Wywiad z podejrzanymi w sprawie Skripala. Brytyjskie MSZ: Rosja odpowiada kłamstwami
fot. Metropolitan Police/AP/East News

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało w czwartek za "kłamstwa i próbę zaciemniania obrazu" wywiad dla rosyjskiej telewizji RT dwóch mężczyzn podejrzewanych o próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Według MSZ wywiad wpisuje się w dotychczasowe reakcje Rosji na marcowy incydent.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W przesłanym mediom oświadczeniu powtórzono, że "policja i prokuratura zidentyfikowała tych mężczyzn jako głównych podejrzanych w związku z atakiem w Salisbury". Dodano, że "rząd ma jasność, że są oni oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i użyli wyniszczająco toksycznej, nielegalnej broni chemicznej na ulicach naszego kraju".

Zobacz także

"Wielokrotnie prosiliśmy Rosję o przedstawienie swojej wersji wydarzeń tego, co się stało w Salisbury w marcu. Dzisiaj - podobnie jak wcześniej - odpowiedziano nam za pomocą kłamstw i prób zaciemnienia obrazu" - podkreśliło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zobacz także

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej John Glen, który reprezentuje okręg wyborczy Salisbury. Uznał on za niewiarygodne" wyjaśnienia w telewizji RT mężczyzn podejrzanych o próbę zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.

Zdaniem UK, oświadczenia podejrzanych są niewiarygodne

Glen, który jednocześnie jest wiceministrem finansów odpowiedzialnym za londyńskie City, podkreślił, że jest "zachwycony, że Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow zobaczyli światowej klasy atrakcje, które oferuje Salisbury", lecz dodał, że "bardzo dziwne jest przemierzanie całej tej drogi dla zaledwie dwóch dni z Nowiczokiem (środek paralityczno-drgawkowy) w bagażu".

Zobacz także

- Salisbury jest otwarte dla turystów z całego świata, (...) ale oświadczenia Pietrowa i Boszyrowa są niewiarygodne i nie pasują do powszechnie przyjętych informacji wywiadowczych, które mamy na ich temat – dodał.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w zeszłym tygodniu w Izbie Gmin, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripalów zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Oceniła, że musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Jak zaznaczono, obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

Zobacz także

Jednocześnie śledczy ujawnili tożsamość obu mężczyzn oraz szczegóły ich pobytu w Wielkiej Brytanii.

 

Podejrzani „być może przechodzili obok domu Skripala, a być może nie”

Mężczyźni przylecieli na lotnisko Gatwick na południe od Londynu w piątek, 2 marca, na pokładzie samolotu linii lotniczych Aerofłot z Moskwy i wylecieli z powrotem do rosyjskiej stolicy 4 marca, w niedzielę wieczorem. W tym czasie aż dwukrotnie odwiedzili Salisbury, miejscowość, w której mieszkał Skripal: raz w sobotę w ramach rekonesansu i drugi raz w niedzielę, gdy użyli Nowiczoka na drzwiach wejściowych mieszkania Skripala.

W czwartek rosyjska telewizja państwowa RT nadała wywiad z dwoma mężczyznami przedstawiającymi się jako Pietrow i Boszyrow.

Rozmówcy RT - telewizji uważanej za tubę propagandową Kremla - przekonywali, że byli w Salisbury turystycznie z rekomendacji przyjaciół.

Zobacz także

- To turystyczne miasto. Jest tam słynna katedra, znana nie tylko w Europie, ale na całym świecie (...) z powodu swojej 123-metrowej wieży i słynnego zegara, pierwszego (tego typu) na świecie, który wciąż działa - tłumaczył jeden z nich.

Zobacz także

Mężczyźni utrzymywali w rozmowie z redaktor naczelną RT Margaritą Simonjan, że nie działają w wywiadzie wojskowym GRU, lecz pracują w biznesie, który określili jako "przemysł fitness: witaminy, mikroelementy, proteiny i odżywki".

Pytani, czy przechodzili obok domu Skripala, mężczyźni powiedzieli, że "być może przechodzili, a może nie", ale nie wiedzą, gdzie on się znajduje.

Marcowy zamach na Skripalów (Skripala i jego córkę) na terytorium Wielkiej Brytanii wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 120 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów Unii Europejskiej.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET/PAP/JZ