Zamknij

Atak bombowy na kościół w Indonezji. Nie żyje 9 osób, 40 zostało rannych

Redakcja
13.05.2018 09:09
Atak bombowy na kościół w Indonezji. Nie żyje 9 osób, 40 zostało rannych
fot. Twitter

Bestialski atak na trzy kościoły rzymskokatolickie w Indonezji. W trzech zamachach w Surabai (drugim co do wielkości mieście Indonezji) zginęło 9 osób, a 40 zostało rannych.

Za atakami stoi tzw. Państwo Islamskie. Przeprowadzono je wkrótce, po tym jak policja stłumiła rozruchy w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty. Zginęło tam 5 osób.

Ataki na kościoły

Celem pierwszego ataku był rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Marii Panny, w którym zginęły cztery osoby, w tym zamachowiec.

Państwo Islamskie - przyznało się do zamachów

Do następnej eksplozji, w której śmierć poniosły dwie osoby, doszło kilka minut później w kościele Diponegoro. Kolejne dwie zginęły w wybuchu w kościele Pantekosta - poinformował rzecznik policji Frans Barung Mangera. Dodał, że dziewiąta osoba zmarła w szpitalu, a wśród 40 rannych jest dwóch policjantów.

Indonezja - konflikty religijne

Surabaja położona jest we wschodniej części wyspy Jawa. 260-milionowa Indonezja jest największym na świecie państwem z większością muzułmańską (ok. 90 proc.). Są tu jednak także mniejszości chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. W ostatnich latach następuje wyraźny wzrost nietolerancji religijnej i konfliktów na tle wyznaniowych, których ofiarą padają członkowie mniejszości.

RadioZET.pl/theguardian.com/PAP/strz