Zamknij

Atak hakerów w Niemczech. Wśród ofiar Merkel i Steinmeier!

Redakcja
04.01.2019 11:00
Atak hakerów w Niemczech. Wśród ofiar Merkel i Steinmeier!
fot. Shutterstock

Opublikowane dane i dokumenty kilkuset polityków – to efekt ataku hakerskiego w Niemczech. Wśród ofiar hakerów są m.in. kanclerz Angela Merkel i prezydent Frank-Walter Steinmeier, ale także posłowie do Bundestagu i deputowani landowi – podały w piątek media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do sieci wyciekły głównie dane kontaktowe, takie jak numery telefonów komórkowych i adresy, ale też wewnątrzpartyjne dokumenty. W kilku przypadkach upublicznione zostały skany dowodów osobistych, zapisy czatów z członkami rodzin i dane kart kredytowych krewnych polityków. Część dokumentów ma kilka lat.

Według regionalnego nadawcy radiowo-telewizyjnego rbb atak dotknął polityków wszystkich partii reprezentowanych w Bundestagu oprócz narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Zobacz także

Dane zostały ujawnione jeszcze przed Bożym Narodzeniem za pośrednictwem konta na Twitterze. Już w 2017 roku pojawiały się na nim dane znanych w Niemczech osób.

Na razie nie jest jasne, skąd pochodzą opublikowane informacje. Ich ilość i różnorodność sugeruje, że nie zostały zdobyte w jednym miejscu. Nie jest też jasne, dlaczego przez parę tygodni wyciek pozostał niezauważony.

Zobacz także

Szefostwo frakcji poszczególnych partii w Bundestagu zajmuje się ewaluacją potencjalnych szkód. Według wstępnych ustaleń dokumenty nie zawierają politycznie istotnych informacji.

Sieć internetowa parlamentu, rządu i partyjne skrzynki mailowe niemieckich polityków były w ostatnich latach obiektami ataków hakerskich. Za każdym razem odpowiedzialnością za nie obarczano Rosję.

RadioZET.pl/PAP/JŚ