Zamknij

Dramatyczna sytuacja w Mariupolu. Mieszkańcy bez prądu, ogrzewania i wody

04.03.2022 10:17

Rosyjski ostrzał pozbawił mieszkańców Mariupola energii elektrycznej, ogrzewania, wody oraz możliwości korzystania z telefonów komórkowych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Mariupol zniszczony przez Rosjan
fot. Anna Purtova

Wojna w Ukrainie to dramat dla cywili, którzy zostali uwięzieni w atakowanych przez Rosję miastach. Bombardowania i ataki rakietowe niszczą zabudowę, w tym bloki mieszkalne, i zabijają dziesiątki Ukraińców. Specjaliści uważają, że w ten sposób Putin chce stworzyć presję i zmusić Ukrainę do kapitulacji.

Pociski i rakiety spadają na największe rosyjskie miasta: Kijów, Charków, Chersoń i Mariupol. W tym ostatnim sytuacja cywili jest coraz bardziej dramatyczna: są problemy z zaopatrzeniem w żywność i leki, mieszkańcy nie mają ponadto prądu elektrycznego oraz ogrzewania.

Mariupol bez prądu, ogrzewania i wody. Rosjanie otoczyli miasto

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek rano, że Rosjanie otoczyli Mariupol, mając „znaczną przewagę” sprzętową. W wyniku dotychczasowej ofensywy część miasta została zniszczona, a mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do prądu elektrycznego, ogrzewania oraz łączności.

Szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko poinformował, że nie działają także wodociągi, a woda dostarczana jest mieszkańcom w cysternach.

Podczas rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją pojawiła się szansa na zgodę na stworzenie korytarzy humanitarnych, którymi cywile mogliby opuścić ostrzeliwane miasta. Straż Graniczna podała, że w Polsce schroniło się już ponad 600 000 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/Mariupol

Wojna w Ukrainie na żywo: