Zamknij

Tusk: Przywódcy UE zgodni, że za atak na Skripala prawdopodobnie odpowiada Rosja

Redakcja
22.03.2018 23:26
Tusk: Przywódcy UE zgodni, że za atak na Skripala prawdopodobnie odpowiada Rosja
fot. PAP/EPA

Przywódcy UE zgadzają się z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia - napisał w czwartek wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

Unijni liderzy podczas czwartkowej kolacji wysłuchali premier Wielkiej Brytanii Theresy May ws. ataku z użyciem broni chemicznej w Salisbury i próbie zabójstwa byłego oficera wywiadu wojskowego Siergieja Skripala oraz jego córki.

Rozpoczęty w czwartek unijny szczyt miał dać jasny sygnał, że Wspólnota mówi jednym głosem w kwestii odpowiedzialności Rosji za atak w Salisbury. Wcześniej UE wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem.

Zobacz także

Brytyjska służba zdrowia podała, że po próbie otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki środkiem paralityczno-drgawkowym, ślady tej substancji odkryto w restauracji i w pubie w Salisbury. Zagrożenie jest niewielkie.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia zostali przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Środki paralityczno-drgawkowe - tzw. związki V - są wysoce toksycznymi środkami chemicznymi, które zakłócają pracę układu nerwowego i funkcji życiowych organizmu. Zatrucie następuje przede wszystkim poprzez drogi oddechowe i skórę.

RadioZET.pl/pap/maal